• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Këshilla, Lajme, Shëndet

Si të humbni peshë duke përshpejtuar metabolizmin

Metabolizmi është një proces kimik me anë të të cilit trupi konverton ushqimet dhe pijet që ne konsumojmë në energji. Falë saj, organet tona punojnë në gjendjen më të mirë të mundshme dhe kryejnë detyrat e tyre në dobi të përgjithshme të shëndetit tonë.

Thuhet se një person ka metabolizëm të ngadalshëm, kur konsumon më pak kalori sesa ajo që konsiderohet normale. Duke pasur parasysh se kjo nënkupton një rrezik të lartë të mbipeshës dhe obezitetit, është me vlerë të vihen në praktikë disa këshilla të mira për ta shpejtuar metabolizmin.

 

  1. Ndani ushqimin tuaj në disa pjesë

Të gjithë e dimë se gjatë ditës duhet të përmbushim tre vakte kryesore. Por, ajo që duhet bërë është të ndani këto ushqime në 5 ose 6 pjata në ditë, për të siguruar që metabolizmi juaj të punojë me një ritëm të mirë. Një zgjidhje e mirë është që të zgjidhni ushqime të pasura me vitamina, minerale dhe fibra, të cilat kanë një përmbajtje të ulët në kalori. Ata ju bëjnë të ndiheni të plotë dhe frenojnë ankthin për të ngrënë sheqer dhe të gjitha opsionet e tjera që sjellin shumë pak vlera në nivelin ushqyes.

 

  1. Rrisni konsumin e proteinave

Edhe pse nuk po flasim për të përgatitur ushqime të bëra ekskluzivisht nga proteinat, është e përshtatshme të rritni masën e tyre, pasi kjo rrit performancën fizike. Përfshijini ato në dietën tuaj, do t’ju ndihmojnë të rritni masën muskulare të muskujve dhe e bën më të lehtë për të djegur dhjamin dhe të humbisni peshë më shpejt. Proteinat mund t’i merrni nga veza, peshku,  mishi pa dhjamë dhe spinaqi.

 

  1. Rritja e konsumit të ujit

Ka ende nga ata që nuk janë të vetëdijshëm se sa e dobishme është pirja e ujit me bollëk. Ky lëng aq thelbësor për jetën mban trupin të hidratuar dhe promovon proceset e detoksifikimit për eliminimin e mbeturinave dhe toksinave. Një trup i thatë e ka shumë të vështirë për të përdorur energjitë dhe, rrjedhimisht, yndyra akumulohet.

 

  1. Rritja e konsumit të fibrave

Fibrat janë një nga ushqyesit thelbësore që duhet të jenë të pranishëm në dietën tonë të përditshme. Ato kryejnë funksione të rëndësishme të tilla si ndihmojnë në tretje, lehtësojnë largimin e kolesterolit dhe na bëjnë të ndihemi të plotë për më gjatë. Në sajë të gjithë kësaj, është një ndihmë e rëndësishme për të shpejtuar metabolizmin tuaj dhe për të humbur peshë. Disa burime të mira të fibrave janë tërshëra, orizi kaf, perimet me gjethe jeshile, molla, ananasi, shalqiri, papaja, fara liri, fara chia dhe frutat e thata.

Vënia në praktikë e këtyre këshillave çdo ditë do t’ju bëjë që jo vetëm të humbni disa kilogramë më shumë, por ju do të merrni edhe shumë përfitime të tjera shëndetësore/ Revista Shije.