• youuinsttaaffccbb
TEST
Receta e Shefit

Receta nga Renato Mekolli/ Sallatë me panxhar

Sallata me panxhar është një alternativë e shijshme që sjell ëmbëlsi dhe aromë të mirë falë përbërësve. E thjeshtë në përgatitje, kjo sallatë shoqëron vaktet e përditshme dhe pasuron menunë vegjetariane.

Përbërësit

500 gr panxhar

100 ml vaj ulliri

50 ml uthull molle

3 thelpinj hudhre

1 tufë majdanoz

Kripë

Piper

  • Mund ta shoqëroni me djath dhie dhe uthull balsamike portokalli.
  • Përveç zierjes, mund të provoni t’i gatuani panxharët në furrë. Pas larjes, vendosini në një tavë dhe mbulojini me letër alumini. Vendosini në furrë në temperaturën 375 gradë për 30-60 minuta, derisa të zbuten.

Udhëzimet

Hapi 1Lajmë mirë panxharët dhe i vendosim në një enë me ujë për t’i zier. Ulim gradacionin gjatë zierjes, derisa rrepat të zbuten.

Hapi 2Pasi i kemi lënë të ftohen pak, i pastrojmë dhe i presim në formë gjysmë rrethi.

Hapi 3I marinojmë me vaj ulliri, kripë dhe piper. Shtojmë majdanoz dhe hudhër.