• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

Pesë ushqime që duhet t’i përfshini patjetër në ushqimin e përditshëm

Një nga hapat më të rëndësishëm për të mbajtur trupin shëndetshëm është mënyra se si ushqehemi. Ne kemi pikasur disa prej tyre të cilat ju duhet ti keni patjetër pjesë të dietës suaj dhe për më tepër mund t’i gjeni shumë lehtë dhe pa kosto.
1- Manaferrat dhe boronicat
Manaferrat përmbajnë antioksidantë dhe shpesh përdoren për të trajtuar sëmundje të ndryshme.
2- Bajamet
Të pasura në vitaminë E dhe fibra, bajamet rrisin sistemin imunitar dhe mund të mbajnë sheqerin ne gjak në sasi të kontrolluara.
3-Shalqi
Mban lëkurën dhe flokët tuaj shëndetshëm por gjithashtu përmirëson tretjen dhe zvogëlon inflamacionin në trup.
4-Kivi
Ato pëmbajnë vitaminat C, K dhe E dhe mund të ndihmojnë në astmë dhe të forcojnë sistemin imunitar. Kivit gjithashtu mund të parandalojnë gripin dhe ndihlojnë në tretje.
5- Farat e lulediellit
Mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike si Alzheimer, mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme si dhe arrijnë të parandalojnë gjëndjen gripale./revistawho.com

Burimi: Bright Side