• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Lajme

Pas ngjarjes tragjike ku humbën jetën 5 persona, reagojnë Dhurata Dora dhe Soolking

Mbrëmjen e djeshme 5 persona humbën jetën në Algjeri pas një incidenti gjatë koncertit të reperit të njohur Soolking. Në këtë koncert ka qenë e pranishme për të performuar edhe Dhurata Dora, me të cilën Soolking ka realizuar këngën “Zemër”. Pavarësisht se ngjarja ishte e rëndë, reperi e vazhdoi koncertin, sepse siç duket ai nuk ka ditur asgjë se çfarë ka ndodhur. Përmes një postimi në ‘Instagram’ Soolking ka treguar se ai e as këngëtarët që e kanë shoqëruar në skenë nuk kanë qenë në dijeni për dramën që ndodhi dhe për këtë arsyen ata vazhduan performancën e tyre.

View this post on Instagram

J’ai appris avec effroi le décès de 5 innocents à la suite d’une bousculade qui s’est produite peu avant 20:00 à l’extérieur du stade hier soir. A cela s’ajoute un nombre important de blessés. C’est une tristesse incommensurable qui nous a tous envahi à l’annonce de cette tragédie. Nous sommes tous dévastés et sous le choc mais nous savons que ce n’est rien devant la douleur que peuvent ressentir les familles et les proches des victimes. Ni moi ni les artistes m’accompagnant sur scène n’ont eu connaissance de ce drame et ses douloureuses conséquences avant et pendant le concert ce qui explique le fait que nous ayons continué notre prestation. Aucun de nous n’aurait mis un pied sur scène ayant cette funeste nouvelle. Nous partageons la peine des familles des victimes et prions dieu le miséricordieux pour qu’il les accueille dans son vaste paradis. Nous savons qu’aucun mot ne pourra soulager la douleur des familles et nous sommes de tout cœur avec eux ان لله وان اليه راجعون A dieu nous appartenons et à lui nous retournons 🙏😢. لقد تلقيت الخبر بصدمة عن وفاة 5 أشخاص أبرياء نتيجة التدافع الذي حدث قبل الساعة 8 مساءً خارج الملعب الليلة الماضية ،يضاف إلى ذلك عدد كبير من الجرحى قد غزانا حزن لا حصر له ، لنا جميعا عند الإعلان عن هذه المأساة. كلنا مصدومون من الحدث و متألمون ، لكننا نعرف أنه لا شيء أمام الألم الذي يمكن أن تشعر به أسر وأقارب الضحايا. لم أكن أنا ولا الفنانين الذين رافقونني على المسرح على دراية بهذه الحادثة وعواقبها المؤلمة قبل وأثناء الحفل الموسيقي مما يفسر استمرار أدائنا . لا أحد منا كان قد صعد على خشبة المسرح لو كنا بدراية بهذا الخبر القاتل. نشارك عائلات الضحايا في أحزانهم ونطلب من الله الرحمن الرحيم للترحيب بهم في جنته الواسعة. نحن نعلم أنه لا توجد كلمة يمكن أن تخفف من آلام العائلات ونحن بكل إخلاص معهم إنا للّه و إنا إليه راجعون

A post shared by soolkingofficiel (@soolkingofficiel) on

Më pas edhe këngëtarja shqiptare ka reaguar në profilin e saj në ‘Instagram’ duke treguar se ndihet e shkatërruar pas ngjarjes së rëndë. “Faleminderit Algjeria për pritjen tuaj të ngrohtë, Ju dua! Por lajmi i trishtë më shkatërroi. U prehshi në paqe”, ka shkruar Dhurata në ‘Instastory’.

Ky incident ndodhi për shkak të rrëzimit të shumë njerëzve nga njëra prej hyrjeve të stadiumit ku u mbajt koncerti dhe përveç 5 personave që humbën jetën mbetën të plagosur edhe 20 të tjerë. /revistawho.com