• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

Pa hiqni sheqerin që të përfitoni këto 7 të mira! Dhe jo, s’ka lidhje me peshën

Heqja e sheqerit nga pjatat apo gotat tona mund të mos na kthejë në superheronj, por patjetër që mund të përmirësojë jetën dhe shëndetin tonë.

Por si? Ne ju sjellim më poshtë disa fakte se çfarë ndodh në trupat tanë nëse e heqim sheqerin, të paktën për pak kohë, sipas ‘Bright Side’:

Ju mund të mbeteni shtatzënë më lehtë.

Sheqeri njihet për aftësinë e tij për të na dhënë energji duke shkaktuar insulinë në gjak. Por insulina është shumë e ngjashme me hormonet që janë përgjegjëse për shtatzëninë. Nëse konsumojmë shumë sheqer të rafinuar, ka aq shumë insulinë në trupin tonë sa ngatërrohet me hormonet që ndihmojnë qelizat e vezëve të maturohen, kështuqë trupi ynë fillon të punojë për të ulur nivelin e këtyre hormoneve. Si rezultat, ka më pak vezë të pjekjes në trupin tonë dhe bëhet më e vështirë për një grua të mbetet shtatzënë.

 

Ju nuk do të jeni aq të uritur dhe dëshirat tuaja për shumë ushqime do të zhduken.

Kur hyn në trupin tonë, sheqeri ndikon në aftësitë tona mendore, si dhe në vetë-kontrollin tonë. Studimet tregojnë se sheqeri ka një efekt varësie në disa pjesë të trurit tonë. Kur hamë sheqer, hormoni ynë që provokon urinë rritet dhe hormonet tona që shtypin urinë ulen. Pastaj fillojmë të dëshirojmë ushqim me shumë kalori si biskota ose pica dhe gjithashtu kemi tendencë të ushqehemi shumë.

 

Volumi juaj i trurit mund të rritet dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet.

Kur stomaku na thotë të hamë diçka të ëmbël, truri ynë thotë “jo”. Studimet zbuluan se edhe nëse nuk fitojmë peshë ndërsa hamë sheqer, truri ynë ende ndjen siklet, pasi funksionet tona njohëse mund të bëhen më të ngadalta. Ne mund të kemi memorie të dëmtuar dhe të bëhemi më të dobët në vendimmarrjen tonë.

 

Ju mund të ndaloni të përjetoni ndryshime të humorit dhe të jeni më të gëzuar.

Konsumimi i shumtë i sheqerit mund të çojë në çrregullime të humorit dhe madje edhe depresion, pretendojnë shkencëtarët. Dietat e pasura me sheqerna mund ta bëjnë ankthin më të fortë dhe të parandalojë njerëzit të shijojnë jetën e tyre me emocione të shëndetshme. Kjo ndodh sepse sheqeri i kontrollon vitaminën B nga trupi ynë dhe ky është një nga agjentët kryesorë përgjegjës për gjendjen tonë shpirtërore.

 

Ju mund të shmangni sindromën e “birrës automatike”.

Sindroma e birrës automatike është një gjendje ku ushqimi fermentohet në zorrën tonë dhe ky proces duket shumë si pirja e birrës. Ne madje mund të ndjehemi të dehur për shkak të kësaj, sepse gjatë këtij procesi prodhohet etanol dhe lirohet në qarkullimin tonë të gjakut. Të gjithë kemi fermentim në zorrë, por sheqeri e bën atë më keq.

 

Ju mund të shmangni të paturit e një “fytyrë sheqeri”.

Kur mendojmë për sheqerin, shpesh shoqërohet me shtim në peshë. Por dermatologët janë gjithashtu të shqetësuar për këtë “armik të bardhë”. Ata pretendojnë se sheqeri provokon stres hormonal, i cili çon në një çehre të dobët dhe ka një emër të veçantë – “fytyra e sheqerit”. Karakteristikat e “fytyrës së sheqerit” janë: një nuancë gri e lëkurës, vetullat e holla, njollat ​​në të gjithë fytyrën dhe lëkura e hollë.

 

Mund të keni flokë më të trashë.

Sipas dermatologëve, sheqeri mund të provokojë rrallimin e flokëve dhe rënien e tyre. Kjo ndodh sepse niveli i rritur i glukozës provokon nivele të pabarabarta të hormoneve si insulina dhe steroidet./revistawho.com