• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Nëna e saj është çame, aktorja e njohur zbulon prejardhjen me një histori prekëse

Bashkëshortja e aktorit të njohur, Tom Hanks, Rita Wilson është një nga personazhet më të pëlqyera të ‘Hollywood-it’. Ajo ka një karrierë të suksesshme si aktore, këngëtare dhe tekstshkruajtëse. Së fundmi, Rita ka zbuluar nëpërmjet një postimi në ‘Instagram’ se në fakt, ajo ka prejardhje shqiptare. Aktorja ka bërë një dedikim për nënën e saj, ku ndër të tjera ka zbuluar se ajo ka jetuar në një fshat midis Greqisë dhe Shqipërisë, pra është çame.

View this post on Instagram

My mom. She lost her father when she was four years old and for the next fifteen years she lived in her village on the border of Greece and Albania. When things got serious during the war, her mother decided they should escape from their village into GREECE by climbing the mountains that divided the two countries. Due to circumstances, my mom had to make that journey by herself, in the dead of night, risking being shot, and leaving everything she owned behind. What courage she had. As my mom, She was funny, kind, could not tell a joke, made us laugh, knew a hit song on the radio when she heard one, never learned to swim or ride a bike, cooked all of our meals, sewed our clothes, loved us. She could crochet and knit anything. Even a peanut butter and jelly sandwich or a scrambled egg tasted better when she made it. I miss her everyday but as a dear friend once said to me, “The conversation continues.” Happy Mother’s Day. 🌸💕🌸 #happymothersday

A post shared by Rita Wilson (@ritawilson) on

“Nëna ime. Ajo e humbi babain kur ishte 4 vjeç dhe për 15 vite jetoi në fshatin e saj në kufi mes Greqisë dhe Shqipërisë. Kur gjërat u bënë serioze gjatë luftës nëna e saj vendosi të arratiseshin nga fshati duke ngjitur malet që ndajnë dy shtetet. E detyruar nga rrethanat, nëna ime e bëri këtë udhëtim, mes errësirës së natës, e rrezikuar të qëllohej e të linte çdo gjë pas. Çfarë kurajo që kishte. Nëna ime ishte e qeshur, e sjellshme, na bënte të qeshnim, nuk mësoi kurrë të notojë ose t’i japë biçikletës, gatuante të gjitha vaktet për ne, na qepte rrobat, na donte. Ajo mund të qëndiste çdo gjë me dorë. Edhe një fetë bukë me gjalpë, me reçel apo një vezë e skuqur shijonte më shumë nga duart e saj. Më mungon shumë. Gëzuar ditën e nënës”, ka shkruar aktorja. Siç kuptohet, nëna e saj ka jetuar në një periudhë jo shumë të mirë në Shqipëri dhe për të pasur një jetë më të mirë, i është dashur të largohet jashtë vendit.

CLOSE
CLOSE