• youuinsttaaffccbb
TEST
Modë

GARDEROBË JO FEMËRORE, POR FEMINISTE: CHRISTIAN DIOR, SFILATA PRANVERË-VERË 2017 (FOTOT)

Një koleksion që përfaqëson “femrën e sotme” ky ishte mesazhi që u transmetua në veshjet e sfilatës së Christian Dior Pranverë-Verë 2017. Marka e fashme botërore është përpjekur të superojë steriotipin klasik “grua-burrë”, duke alternuar klasiken me sportiven, arsyen me ndjenjën. Është menduar një garderobë jo vetëm femërore, por feministe ku nuk ka një ndarje midis mendjes dhe zemrës. Një kolekson që i ka pëlqyer të gjithëve, një ëndërr që kthehet në realitet.

Për më shumë shfletoni galerinë.

Si më poshtë disa detaje të veshjeve.

Gjatësia:
Mini dhe deri në kavilje

Ngjyra
E zezë, e bardhë, blue errët, e kuqe dhe rozë

Materiali:
Pambuk, tyl, kashmir, lëkurë, mëndafsh, pëlhurë, punim me dorë (grep), xhins

Forma:
Mini veshje si bust që alternohen me funde apo pantallona të gjata. Funde të fryra që kombinohen më xhaketa lëkure. Xhaketa të mbyllura kombinohen me pantallona “stil meshkujsh”.

Aksesorë:

Këpucë të sheshta, por edhe taka të larta. Çanta klasike Dior.