• youuinsttaaffccbb
TEST
Moti

Më e ngrohtë java që vjen, zbuloni parashikimin e motit për ditët në vazhdim

Fundjava u mbyll me reshje shiu afatshkurtra në zonat fushora, dhe reshje dëborë në zonat malore.

 “Dita e sotme ka patur vranësira që do të vijojnë në orët e ardhshme duke bërë që të kemi reshje të pakta shiu në zonat qendrore dhe jugore ndërsa në zonat veri-lindore reshjet pritet që të jenë të pakta por në formën e dëborës”, thotë Hakli Osmani nga Metoalb për “Top Channel”.

Sipas sinoptikatëve shiu do të largohet në zonat malore, duke ndaluar kështu flokët e dëborës.

“Duke filluar nga dita e hënë dhe në vijim  do të kemi kthejllime në territorin shqiptar duke bërë që  që vransirat të jenë më të pakta dhe të fokusuara kryesisht në zonat malore“ , thotë Osmani.

Kjo javë do të jetë më e ngrohtë se ajo që lamë pas. Temperaturat do të vijojnë nga vlerat negative në ato pozitive.

“Përsa i përket vlerave termike pritet që ato të shënohen më -4 dhe -5 gradë celsicus në zonat malore, ndërsa përgjatë uletërsirës perendimore pritet që vlera maksimale të shënohet 15 gradë celcius”, vazhdon meterologu.