• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Lajme

Mbahet ceremonia virtuale “BAFTA 2020”, zbuloni listën e çmimeve të dhëna

Ditën e ndjeshme është mbajtur ceremonia e çmimeve BAFTA, për të nderuar produkesionet filmike dhe televizive më të mira britanike të vitit 2019. Nuk kishte as tapet të kuq ose audiencë, madje fituesit u thirrën nga distanca për të pranuar çmimet e tyre.

Më poshtë është lista e plotë e fituesve dhe të nominuarve:

Aktorja kryesore:

Jodie Comer, Killing Eve – BBC One

Fituese- Glenda Jackson, Elizabeth Is Missing – BBC One

Suranne Jones, Gentleman Jack – BBC One

Samantha Morton, I Am Kirsty – Channel 4.

Aktori kryesor:

Stephen Graham, The Virtues – Channel 4

Fitues – Jared Harris, Chernobyl – Sky Atlantic

Takehiro Hira, Giri/Haji – BBC Two

Callum Turner, The Capture – BBC One.

Aktorja mbështetëse:

Fituese- Naomi Ackie, The End of the F***ing World – Channel 4

Helen Behan, The Virtues – Channel 4

Helena Bonham Carter, The Crown – Netflix

Jasmine Jobson, Top Boy – Netflix.

Aktori mbështetës:

Joe Absolom, A Confession – ITV

Josh O’Connor, The Crown – Netflix

Fitues- Will Sharpe, Giri/Haji – BBC Two

Stellan Skarsgard, Chernobyl – Sky Atlantic.

Performanca argëtuese:

Frankie Boyle, Frankie Boyle’s New World Order – BBC Two

Fitues- Mo Gilligan, The Lateish Show with Mo Gilligan – Channel 4

Lee Mack, Would I Lie To You – BBC One

Graham Norton, The Graham Norton Show – BBC One.

Performanca mashkullore në një program komedi:

Fitues- Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4

Ncuti Gatwa, Sex Education – Netflix

Youssef Kerkour, Home – Channel 4

Guz Khan, Man Like Mobeen – BBC Three.

Performanca femërore në një program komedi:

Fituese- Sian Clifford, Fleabag – BBC Three

Gbemisola Ikumelo, Famalam – BBC Three

Sarah Kendall, Frayed – Sky One

Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – BBC Three.

Drama seritë:

The Crown – Netflix

Fitues- The End of the F***Ing World – Channel 4

Gentleman Jack – BBC One

Giri/Haji – BBC Two.

Drama:

Brexit: The Uncivil War – Channel 4

Elizabeth Is Missing – BBC One

Fitues- The Left Behind – BBC Three

Responsible Child – BBC Two.

Mini-seritë:

A Confession – ITV

Fitues- Chernobyl – Sky Atlantic

The Victim – BBC One

The Virtues – Channel 4.

Telenovela dhe drama vazhduese:

Casualty – BBC One

Coronation Street – ITV

Fitues- Emmerdale – ITV

Holby City – BBC One.

Ndërkombëtare:

Euphoria – Sky Atlantic

Succession – Sky Atlantic

Unbelievable – Netflix

Fitues- When They See Us – Netflix.

Programi argëtues:

The Greatest Dancer – BBC One

The Rap Game UK – BBC Three

Fitues- Strictly Come Dancing – BBC One

The Voice UK – ITV.

Programi argëtues i komedisë:

The Graham Norton Show – BBC One

The Last Leg – Channel 4

The Ranganation – BBC Two

Fitues- Taskmaster – Dave.

Komedia e shkruar:

Catastrophe – Channel 4

Derry Girls – Channel 4

Fleabag – BBC Three

Fitues- Stath Lets Flats – Channel 4.

Filmi i metrazhit të gjatë:

Joe Lycett’s Got Your Back – Channel 4

Fitues- The Misadventures of Romesh Ranganathan – BBC Two

Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing – BBC Two

Snackmasters – Channel 4.

Momenti që duhet parë:

Coronation Street, the death of Sinead Osborne – ITV

Fleabag, Confessional scene – BBC Three

Game of Thrones, Arya kills the Night King – Sky Atlantic

Fitues- Gavin and Stacey, Nessa proposes to Smithy – BBC One

Line of Duty, John Corbett’s death – BBC One

Love Island, Michael recouples after Casa Amor – ITV2.

Programi i çështjeve aktuale:

Growing Up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) – Channel 4

The Hunt for Jihadi John – Channel 4

Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) – BBC One

Fitues- Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) – ITV.

Dokumentari:

The Abused – Channel 5

David Harewood: Psychosis and Me – BBC Two

The Family Secret – Channel 4

Fitues- Last Survivors – BBC Two.

Seritë faktike:

Crime and Punishment – Channel 4

Don’t F**K With Cats: Hunting an Internet Killer – Netflix

Fitues- Leaving Neverland – Channel 4

Our Dementia Choir with Vicky McClure – BBC One

Reality and constructed factual

Celebrity Gogglebox – Channel 4

Harry’s Heroes: The Full English – ITV

WINNER – Race Across the World – BBC Two

RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three.

Programi special informues:

8 Days: To the Moon and Back – BBC Two

Seven Worlds, One Planet – BBC One

Thatcher: A Very British Revolution – BBC Two

Fitues- Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story – BBC Four.

Mbulimi i lajmeve:

Fitues- Hong Kong Protests – Sky News

ITV News At Ten: Election Results – ITN/ITV

Prince Andrew & The Epstein Scandal (Newsnight) – BBC News/BBC Two

Victoria Derbyshire: Men who Lost Loved Ones to Knife Crime – BBC News/BBC Two

Sport

WINNER – 2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa – ITV

ICC Cricket World Cup Final – Sky Sports Cricket

Fifa Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA – BBC One

Wimbledon 2019 Men’s Final – BBC One.

Ngjarja live:

Fitues- Blue Planet Live – BBC One

Election 2019 Live: The Results – ITN/ITV

Glastonbury 2019 – BBC Two

Operation Live – Channel 5.

Programi i formës së shkurtër:

Anywhere But Westminster – The Guardian

Fitues- Brain in Gear – BBC iPlayer

Soon Gone: A Windrush Chronicle – BBC Four

Toni_With_An_I (Born Digital: First Cuts) – BBC Four.