• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Lajme

Kodi i veshjes për femra gjatë takimit me Papën shumë strikt, ja cilat janë ato që e ‘thyejnë’ rregullin

Papa është drejtuesi i institucionit më të lartë të fesë katolike. Pa dyshim shihet si simbol i paqes dhe i mirësisë, por edhe si institucion politik i lartë. Por ka një rregull shumë strikt për femrat gjatë takimit me të. Gjithmonë duhet të vishen me të zeza sepse kjo gjë tregon përulësi. Megjithatë ka disa persona për të cilët kodi ndryshon dhe veshjet e zeza mund të zëvëndësohen nga e bardha.

Rezultate imazhesh për why women should wear black clothes at pope meeting

“Privilège du blanc” ose privilegji i të bardhës është emërtuar ky nder që ju jepet të gjitha femrave të cilat kanë një status të lartë politik, ose kanë titullin princeshë apo të tilla emërtime mbretërore. Megjithatë këto të fundit jo gjithmonë e zbatojnë, pasi ka shumë raste kur kanë zgjedhur të veshin të zezën në takime me Papën./revistawho.com