• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

Çfarë i ndodh trupit kur hani hamburger?

Nuk ka dyshime se humburgerët janë një nga ushqimet më të shijshme dhe të gjithë duam t’i konsumojmë herë pas here. Nga ana tjetër e dimë se janë shumë të dëmshëm dhe shëndeti ynë rrezikoher prej tyre, edhe nëse i hani rrallë. Por për të folur me fakte po ju tregojmë çfarë thotë shkenca për këtë ushqim.

Një hamburger përmban 500 kalori, 25 gram yndyrna, 40 gram karbohidrate, 10 gram sheqerna dhe 1.000 miligram sodium, të cilat janë të mjaftueshme për të çorientuar sistemin tuaj tretës dhe gjithë trupin. Ky ushqim rrit riskun për t’u prekur nga diabeti pasi nxit urinë të vijë më shpejt.

Gjithashtu mund të prekeni nga sëmundjet kardiovaskulare më vonë gjatë jetës. Kur të hani sërish një humburger do t’ju sugjeronim ta mendoni edhe njëherë. / revistawho.com