• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Këshilla, Lajme

A mund të humbni kile duke qëndruar ulur?

E keni menduar ndonjëherë sa mirë do ishte të mos bënim asgjë dhe të humbnim ato kile të tepërta që na bezdisin të gjithëve? Nëse jo ka ardhur koha ta provoni.

Ne e dimë të gjithë që të qëndruarit ulur gjatë ditës na bën të shtojmë peshë dhe shkakton probleme serioze në shëndet. Por nëse ju ndiqni një aktivitet të caktuar fizik dhe qëndroni ulur vetëm për pak kohë do të ndihmoni trupin me rënien në peshë. Sipas përllogaritjeve, një person që nuk lëviz humbet 0.15 kalori në minutë, pra dikush që qëndron ulur për 6 orë dhe peshon 65 kile do humbë 54 kalori vetëm duke mos bërë asgjë.

Megjithatë aktiviteti fizik vazhdon të promovohet si mënyra më e mirë për të qëndruar në formë të shkëlqyer përtej çdo studimi. / revistawho.com

CLOSE
CLOSE