• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

A duhet ta konsumojnë qumështin të rriturit?

E mbani mend kur ishit të vegjël dhe nëna juaj këmbëngulte të pinit qumësht sepse ishte i shëndetshëm dhe ju bënte mirë?  Në fakt tani që jeni rritur gjërat ndryshojnë. Qumështi është padyshim një nga pijet më të shëndetshme pasi ka përmbajtje kalciumi, proteinash dhe të tjera vlera ushqyese, por nuk është një domosdoshmëri për t’u konsumuar. Kur jeni të rritur kalciumin që mund të merrnit nga qumështi mund ta merrni në mënyra të tjera, pasi ky produkt nuk është shumë i përballueshëm nga organizmi. Ka shumë studime që vërtetojnë se pija në fjalë ndikon në nivelin e sheqerit në gjak. Në përgjithësi këshillohet të tregohet kujdes me konsumimin e produkteve të bulmetit pasi jo rrallëherë shkaktojnë probleme. / revistawho.com