• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

3 maska që kanë në përbërje fruta dhe bëjnë mrekulli për fytyrën

Të gjithë duan të kenë një fytyrë të bukur, të pastër dhe që shkëlqen. Sigurisht që trajtimet dhe maskat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në këtë mes, por rolet e tyre janë të ndryshme. Më poshtë do ju listojmë 3 maska me funksionet dhe përbërësit përkatës. Me siguri shumicën prej tyre i keni në kuzhinë dhe mund të filloni që tani t’i aplikoni.

Për një lëkurë që ka shkëlqim të shëndetshëm

Gjysmë gote kungull i ngrirë

1 gotë qumësht bajameje

Gjysmë banane e ngrirë

1 lugë tërshërë

Mjaltë

Hidhi të gjithë përbërësit në blender me shpejtësi të lartë dhe lëri për 1 minutë derisa të treten. Konsumoje si ‘smoothie’, por ruaj edhe një lugë për ta aplikuar në fytyrë.

Për lëkurë të hidratuar

I gotë qumësht bajameje

1 lugë gjalpë kikiriku

Gjysmë gote manaferra

Gjysmë gote luleshtrydhe

1 lugë arrë kokosi

Bëji bashkë në blender për një minutë me shpejtësi maksimale dhe vepro si në maskën e shpjeguar më lart.

Për lëkurë të butë

2 lugë mjaltë

2 lugë avokado

2 lugë vajë ulliri

1 mango e shtypur

Miksoi të gjithë ingredientët. Masën aplikoje në fytyrë për 15 minuta dhe hiqe me një peshqir të ngrohtë./revistawho.com