• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Lajme, Who Health

 Ja pse duhet të flini nga ana e djathtë!

Gjumi është i rëndësishëm për shëndetin mendor dhe atë fizik, por pozicioni se si shtrihemi mund të jetë një tjetër faktor shumë i rëndësishëm për shëndetin.

Nëse flini në anën e djathtë, ju po e bëni gjumin si duhet. Kjo për shkak se të fjeturit në këtë pozicion ka shumë të mira shëndetësore si tretje më të shpejtë të ushqimit, mënjanim të dhimbjeve të shpinës e madje është mirë edhe për zemrën.

Sipas medicinës “Ayurvedic”, që vjen nga India, ja disa nga arsyet se pse gjumi në anën e djathtë është më i mirë.

Forcon sistemin limfatik

Përmirëson sistemin djegës

Është më mirë për zemrën

Është ideal për gratë shtatzëna

Do të vuani më pak nga dhimbjet e shpinës

 

/lapsi.al

CLOSE
CLOSE