• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Investigimi i britanikëve/ Mashtrimi me këpucët “firmato”, ja si prodhohen në Shqipëri

Një investigim i bërë nga britanikja “The Guardian” tregon se këpucët e shtrenjta në butikët e Londrës, “Made in Italy” apo “Made in Germany” në fakt nuk janë gjë tjetër vetëm se “Made in Albania”. Kështu, britanikja shkruan se me shqetësues, nuk është fakti se këto këpucë prodhohen në vende të lindjes dhe shiten shtrenjtë, por kushtet e punëtorëve. Investigimi vëren se në Shqipëri punëtorët shfrytëzohen në këtë lloj pune, duke marrë më pak se gjysmë paundi në orë për punën që bëjnë. Më pas vjen edhe abuzimi me firmat. Atyre u stampohen logo dhe mbishkrime sikur janë prodhuar brenda BE-­së, kur në fakt është ndryshe./opinion.al