• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Jetë, Këshilla

Infeksioni në këmbë, ja si ta trajtoni atë

Infeksionet në këmbë janë të shpeshta dhe personat më të prekur janë ata që djersisin shumë. Të shumtë janë shkaktarët që e krijojnë kështu që më poshtë po ju tregojmë disa mënyra si ta trajtoni.

1-Trajtoji çdo ditë me ujë të ngrohtë, brenda së cilës duhet të keni hedhur vaj bajame ose rozmarinë.

2- Gjatë verës është mirë që të përdorni vetëm shapka ose sandale, në mënyrë që këmbët të ajrosen sa më shumë.

3- Burrat duhet të tregojnë kujdes tek gishtat, pasi infeksioni shfaqet më shumë aty.

4- Morthi, është sëmundje që u krijohet zakonisht atyre njerëzve që i veshin çorapet e lagura ose nuk u djersinë këmbët.

5- Mos i mbani këmbët në këpucë më shumë se tre orë./revistawho.com