• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Lajme

I nxehti afrikan pushton Europën, temperatura e larta thyejnë rekord

Nëse përgjatë muajit korrik u ankuat për temperaturat e paqëndrueshme tani do e keni mjaft të vështirë të përshtateni me temperaturat e larta të muajit gusht. Kjo javë pritet të thyeje rekorde temperaturash në Europë dhe më të prekura janë Spanja dhe Portugalia. Temperaturat në këto vendo do të shkojnë deri në 50 gradë dhe kjo shifër e lartë nuk është parë që në vitet 1930. Dita e shtunë është më problematikja dhe në këtë ditë Gadishulli Iberik do të thyejë rekordin më të lartë të të nxehtit që më parë e mbante Athina nga viti 1977.

Kjo valë e nxehtë e cila ka alarmuar njerëzit vjen si pasojë e ajërti të thatë afrikan dhe për këtë arsye Europa do të kalojë këto ditë të vështira.

Nga kjo situatë nuk përjashtohet as Shqipëria dhe temperaturat e kësaj jave do të jenë më të nxehtat e sezonit veror./revistawho.com