• youuinsttaaffccbb
TEST
Who VIP

FOTOT / Soni Malaj në vite, këngët dhe karriera e këngëtares

Është padyshim një nga bombat e skenës shqiptare. Energjike, e bukur dhe një prej këngëtareve më të mira të skenës sonë. E kemi fjalën për Soni Malaj, vajzën brune që ka marrë zemrat e mijëra fansave me performancat e saj që në fillimet e karrierës. Soni zbuloi pasionin e saj për muzikën që në fëmijëri, duke u berë kështu pjesë e festivaleve për fëmijë në Tropojë, nga ku u vlerësua me çmime të para dhe të dyta. Kur ishte vetëm një adoleshente, ajo u bë pjesë e grupit ‘Spirit Voice’ me dy mikeshat e saj të tjera Elia Zaharia dhe Dorina Tiko, deri në shpërbërjen e tij.

15058702_10211253763039213_176741602_n

15128671_10211253762959211_1182461123_n 15129907_10211253762839208_1537601947_n

Pavarësisht kësaj, Soni e vijoi karrierën e saj në muzikë me projekte solistike. Këngë e klipe si ‘Lajkat u shndërruan shumë shpejt në një çelës suksesi për karrierën e këngëtares, e cila publikoi në ato vite edhe albumin e saj të parë ‘Nuk qaj për ty’. E kështu ajo u bë padiskutim një nga këngëtaret më të afirmuara në skenën shqiptare. Disa nga këngët e Sonit që i kanë rezistuar kohës dhe këndohen akoma sot janë: ‘Një me dy’, ‘E vogla’, ‘Ndarja’ (hiti që u bë refren i shumë çifteve), dueti me Flori Mumajesin ‘Fluturimi 3470’ (pjesëmarrës në Kënga Magjike 2007, ku fituan vendin e dytë), baladat tepër të ndjera ‘Të dua ty’, ‘Ndarja’, ‘Shpirti im binjak’, ‘Zemër pakurdisur’, etj.

 

15134489_10211253762679204_1012927351_n15086393_10211253764559251_759358040_n 

15134387_10211253762919210_1654133563_n 

15139814_10211253764679254_993524721_n 15151169_10211253763639228_1199563071_n

Në ‘Top Fest 11’, pjesëmarrëse me hitin ‘Me të jeton’ ajo u kurorëzua me çmimin e parë. Soni Malaj përveç albumeve dhe koncerteve të shumta në të gjithë botën që kanë vazhduar intensivisht, ka shpalosur talentin e saj dhe në musical-in ‘Chikago’ në rolin e Velma Kelit. Listës së aktiviteteve të saj i shtohet po ashtu roli i prezantueses së festivalit të madh në RTSH në vitin 2005, apo pjesëmarrja në spektalin ‘Dancing With The Stars’, spektakël në të cilin Soni shfaqi aftësitë e saj edhe si kërcimtare.

15151519_10211253765959286_1711875659_n

15129810_10211253763719230_1649881060_n 15139372_10211253763479224_774808206_n 15139702_10211253762879209_539372741_n 15151197_10211253765879284_1244714611_n 15151513_10211253762999212_2027534483_n  15151539_10211253762799207_1321403193_n

Gjithashtu pas kthimit nga Spanja, Soni Malaj u angazhuar si trajnere dhe anëtare jurie në talent show-n “X Factor Albania”. Ajo vazhdon të prodhojë hite të ndryshme, duke qenë kështu një nga këngëtaret më të preferuara të publikut shqiptar e më gjerë. Disa nga prodhimet e saj të fundit janë: ‘Tulipan i bardhë’, ‘Me rrena’, ‘Me mua’, ‘Ti, jeta’ si dhe ‘Për vete më mbaj’, me të cilën konkurron në ‘Kënga Magjike’. Në fotot që pasojnë ‘revistawho.com‘ sjell imazhin e Sonit në këto vite karrierë.