• youuinsttaaffccbb
TEST
Lajme, Modë, Pa kategori

FOTOT/ Historia e “kukullave” që ndryshuam imazhin e botës

Diversitet kulturor, ajër i ri, fytyra të reja… Këto femra ndryshuan rregullat e lojës në podium dhe konceptin mbi koverat e e revistave. Bota tashmë ka evoluar në standarte të ndryshme të bukurisë përgjatë gjithë epokës sonë. Larg asaj që ne imagjinojmë kanë qenë disa modele të cilat kanë sjellë ndër vite rregulla të reja duke ndryshuar edhe mentalitete. Modele si Kate Moss, Naomi Campbell apo stilisti Alexander Mcqueen e vërtetojnë më së miri këtë. Mjafton të shikosh foto të sfilatave të viteve 90’ dhe ato të sotmet për të konstatuar se kriteret e bukurisë variojnë. Dhe në më të shumtën e rasteve është një modele që ka drejtuar rrymën drejt standarteve, për të ndryshuar imazhin e gruas. Më poshtë do të gjeni disa fotografi të këtyre manikinave ndër vite për të kuptuar më shumë./ revistawho.com

Donyale Luna

Lisa Fonssagrives

Rosemary McGrotha

Twiggy

Beverly Johnson

Esther Kamatari

Iman Bowie

Ines de la Fressange

Naomi Campbell

Kate Moss

Tyra Banks

Aimee Mullins

Andreja Pejic

Ashley Graham

Halima Aden

Lea T

Valentina Sampaio

Winnie Harlow