• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Intervista, Lajme

Edi Rama në një rrëfim rozë: Jam keq në matematikë, ja ëndrra ime pas 10 vitesh (INTERVISTA)

Në një intervistë ndryshe për portalin gjerman “Freitag”, kryeministri Edi Rama flet për prindërit e tij. Nënën e cilëson si gruan më të mrekullueshme në botë dhe babanë si njeri me bindje të ndryshme nga ai, por që e lejoi të ishte ndryshe, transmeton “Balkanweb”.

Mirëdita, zoti Kryeministër. Shefi juaj i protokollit më tha se kemi shumë pak kohë për këtë intervistë. Për këtë arsye unë do vë mënjanë listën time të pyetjeve të përgatitura dhe ju thjesht shkruani një fjalë kyçe pak. Sugjerimi im do të jetë që ju çdo fjalë ta shkruajmë me dy ose tre fraza.

A jeni dakord me këtë formë të intervistës?

Pse jo. E pra, le të përpiqemi.

Shumë mirë. Atëherë ne këto do të shkruajmë fjalën e parë: nënë

Nëna ime?

Po, nëna juaj.

Gruaja më e mrekullueshme që kam njohur ndonjëherë dhe jam krenar për të.

Babai juaj?

Dikush që kishte bindje të ndryshme nga unë dhe më lejoi të njëjtën kohë, të jem ndryshe nga ai.

Basketbolli?

Fokusi është në shpirtin e ekipit. Ne kemi nevojë për lojtarët të suksesshëm. Kjo doktrinë është jashtëzakonisht e rëndësishme për politikën sepse në një parti apo edhe për të udhëhequr një vend, dikush duhet të mbështetet në një ekip të mirë.

Cili pozicion nuk keni luajtur?

Organizator.

Ndeshja më e mirë?

Kur unë bëra më shumë pikë se kundërshtari im më i madh në karrierë. Ne kemi luajtur kundër Turqisë. Megjithatë e humbën ndeshjen.

Kuzhina shqiptare?

Gatime si duhet, ajo është një nga më të shijshmet në botë.

Pjatë të preferuar shqiptare?

Çdo gjë që ka gatuar gjyshja ime.

Dhe vakti juaj i preferuar?

Kuzhina e gjyshes sime ishte unike, pasi nuk kishte pjatë të mirë dhe të keqe.

Shqipëria: e korruptuar, kriminale dhe e prapambetur?

Këto janë stereotipe të padobishme. Shqipëria nuk është një vend i keq errët. Eshtë një vend shumë i gëzuar mesdhetar me shumë diell, një mikpritje të madhe dhe fusha të bukura natyrore. Gjithashtu, Shqipëria ka për të ofruar burime natyrore dhe njerëzore të rëndësishme. Ajo ka ndryshuar plotësisht gjatë 25 viteve të fundit.

Mëson nga Shqipëria?

Në vendin tonë njerëzit tolerojnë të gjitha fetë. Shqipëria është një shembull që praktikohet toleranca fetare.

Refugjatët shqiptarë?

Një burim i mrekullueshëm për ata që i mirëpresin ato. Si emigrantë, shqiptarët kanë treguar për atë që ata mund të jenë në gjendje, kur kushtet politike dhe ekonomike janë në favor të tyre.

Evropa Veriore vs Evropa Jugore?

Pa dyshim ka një mentalitet të Evropës Veriore dhe Jugore. Dhe ne jemi në mes.

Dhe ku është dallimi?

Zakonisht thuhet se gjermanët jetojnë për punë, dhe jugorët punojnë për të jetuar. Një problem i jugorëve është se ata i perceptojnë institucionet e tyre politike me këtë qëndrim të lirshëm.

Mesdhetar apo ballkanik?

Ne jemi të dyja.

Evropa?

Një projekt i madh vizionar, e cila, megjithatë, është duke kaluar nëpër një fazë shumë të vështirë.

Pse e vështirë?

Ajo nuk ka një qasje strategjike.

Në çfarë mënyre?

Pa Shteteve të Bashkuara të Evropës është në këtë kontinent do ketë vetëm të humbur.

Përse?

Trupit i mungon një pjesë. Diçka si kjo kurrë nuk është e mirë.

Angela Merkel?

Aktualisht, i vetmi person që mund të ngrejë Europën.

Aleksandar Vuçiç (Kryeministër i Serbisë)?

Një djalë i madh.

Serbia?

Një armik shumë i dashur.

Kosova?

Toka dhe shpirti shqiptar.

Droni me flamur të madh shqiptar në stadiumin e Beogradit gjatë ndeshjes së futbollit kundër Serbisë?

Një argëtim i keq dhe pa shije.

Shqipëria e Madhe?

Një mit i dalë mode nga një kohë e shkuar.

Politika vs Art?

Politikan është lufta ime, arti është dëshirë dhe lutje.

Shtëpitë e lyera në Tiranë?

Kjo ishte një politikë me ngjyra. Me bukuri mund të arrish shumë.

Kryebashkiaku Botëror në vitin 2004?

Ky çmim më ka bërë krenar, sepse ajo ishte një haraç të madh për progresin e bërë në Shqipëri.

Ngjyrat e Edi Ramës?

Çfarë do të thotë?

A ka ndonjë ngjyrë që ju preferoni personalisht?

Ngjyrat janë përkufizimet e jetës sime. Në këtë kuptim, unë i përdor të gjitha ngjyrat.

Artistët që ju kanë prekur në veçanti?

Paolo Uçello, Rembrandt, Paul Klee, Marcel Duchamp.

Kryeministër?

Një privilegj i madh. Për t’u zgjedhur si i tillë, është çmimi më i lartë që mund të merret nga populli. Në të njëjtën kohë është edhe një barrë e rëndë e përgjegjësisë.

Basketboll, art, politikë: Ju keni qenë i suksesshëm kudo…

Si ta përkufizoj suksesin? Suksesi është diçka shumë relative. Unë shpresoj se jetoj një jetë të mirë. Kjo do të ishte sukses për mua.

Dhe dobësitë tuaja?

Unë kam qenë dhe jam shumë e keq në matematikë.

Feja?

Katolike.

Më shumë se ju nuk doni të thoni tani?

Po, vetëm katolik.

Shqipëria pas dhjetë vjetësh?

Në Bashkimin Evropian. Dua të bëj një përqasje tjetër. Ëndërroj një shqiptar që është mirë dhe zhvillohet pozitivisht. Shoh një vend që lufton për më të mirën dhe jo një vend të mërzitshëm.

Edi Rama pas dhjetë vjetësh?

E imagjinoj veten në një studio me artistë, filozofë, projektues, e cila është e vendosur në një fshat të izoluar. Po, kjo do të ishte ëndrra ime.