• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Lajme

Covid-19/ Sa viktima dhe sa të prekur ka në 24 orët e fundit?

159 raste të reja me Covid janë konfirmuar në 24 orët e fundit në vend, nga 844 teste të kryera. Ndërsa betejën me Covid e kanë humbur 4 qytetarë, një 64 vjeçar në Korçë, dhe 3 qytetarë nga Tirana, 71, 81 dhe 89 vjeç.

68 qytetarë në Tiranë, 14 në Durrës, 13 në Elbasan, 11 në Shkodër, 9 në Berat, nga 6 qytetarë në Krujë, Gjirokastër, 5 në Pogradec, 3 në Korçë,
nga 2 raste të reja në Kurbin, Kukës, Has, Kavajë, Kamëz, Dibër, Bulqizë, Gramsh, Maliq,
nga 1 rast në Devoll, Lezhë, Librazhd, Peqin, Kuçove, Vorë.

Aktualisht në dy spitalet Covid, janë të shtruar 185 pacientë, 15 në terapi intensive dhe 6 të intubuar.

52 është numri i të shëruarve në 24 orët e fundit. Të dhënat u bënë me dije nga Ministria e Shëndetësisë.

COVID-19 – Statistika (20 Shtator 2020)
Testime totale         79730
Raste pozitive         12385
Raste të shëruara      6940
Raste Aktive          5083
Humbje jete 362  (Qarku Tiranë 173, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 17, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë        2501
Durrës            567
Shkodër           372
Lezhë        297
Elbasan          287
Korçë         245
Fier               222
Vlorë         189
Kukës         142
Berat            116
Dibër            73
Gjirokastër         72