• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Covid-19: 273 raste të reja në 24 orët e fundit, 44 pacientë shërohen

273 persona konfirmohen të prekur me Covid, nga 1289 testime të kryera në 24 orët e fundit, ndërsa 44 pacientë u shëruan. Në 24 orët e kanë humbur betejën me COVID pesë persona: një 74 vjeçar nga Durrësi, një 76 vjeçar nga Tirana, një 81 vjeçar nga Rrogozhina, një 82 vjeçar nga Shkodra, një 91 vjeçar nga Korça.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

192 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë, 12 raste në Lezhë,  10 raste në Gjirokastër,  8 raste në Shkodër,  7 raste në Sarandë, 5 raste në Kavajë,  4 raste në Durrës,  3 raste në Fier,  2 raste në Kurbin, Kamëz, Tepelenë, Gramsh 1 rast në Lushnje, Mirditë, Mallakastër, Mat, Divjakë, Malësi e Madhe, Patos

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 259 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (17 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                        273

Të shëruar ne 24 orë                     44

Humbje jete në 24 orë                 5

Testime ditore                                 1,289

Testime totale                106,093

Raste pozitive                      16,774

Raste të shëruara               10,001

Raste Aktive                           6,325

Humbje jete                             448

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3176

Durrës        651

Shkodër     451

Fier               364

Korçë              356

Lezhë         324

Elbasan       265

Vlorë   231

Berat   182

Kukës          165

Dibër      84

Gjirokastër    76