• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

Cilat janë benefitet e konsumimit të limonit?

1.Si një burim i pasur i vitaminës C, lëngu i limonit mbron trupin nga mungesat e sistemit imunitar.

2.Pirja e lëngut të limonit me ujë të ngrohtë çdo mëngjes ndihmon në ruajtjen e balancës së pH të trupit.

3.Me vetitë e tij të fuqishme antibakteriale, lëngu limonit ndihmon në luftimin e infeksioneve.

4.Vepron si agjent detoksifikues.

5.Ndihmon në ruajtjen e shëndetit të tretjes.

6.Së bashku me vitaminën C, limonat janë gjithashtu një burim i pasur i kaliumit, kalciumit, fosforit, magnezit etj.

7.Lëngu limonit me ujë të ngrohtë ndihmon në humbjen e shpejtë të peshës pasi nxit tretjen dhe rrit normën metabolike.

8.Lëngu limonit është gjithashtu shumë efektiv në pastrimin e mëlçisë pasi nxit mëlçinë për të shpërndarë toksina./revistawho.com