• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Lajme

“British Academy Film Awards”, lista e plotë e çmimeve

Mbrëmjen e kaluar është zhvilluar ceremonia e rëndësishme e çmimeve “British Academy Film Awards” (Bafta). “The Favourite” ishte filmi që fitoi më shumë çmime , por filmi “Roma” rrëmbeu çmimet kryesore si, “Filmi më i mirë“ dhe “Regjisori më i mirë”. Më poshtë mund të shihni edhe listën e plotë.

“Best film”

Winner: “Roma”

“Outstanding British film”

Winner: “The Favourite”

“Leading actor”

Winner: Rami Malek – “Bohemian Rhapsody”

“Leading actress”

Winner: Olivia Colman – “The Favourite”

“Supporting actor”

Winner: Mahershala Ali – “Green Book”

“Supporting actress”

Winner: Rachel Weisz – “The Favourite”

“Director”

Winner: Alfonso Cuaron – Roma

“EE Rising Star Award (voted for by the public)”

Winner: Letitia Wright

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Winner: Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)

“Film not in the English language”

Winner: ‘Roma’

“Documentary”

Winner: ‘Free Solo’

“Animated film”

Winner: ‘Spider-Man: Into The Spid’