• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Mediat Gjermane: “Shqiptarët po pushtojnë operat e botës”

Gazeta prestigjoze gjermane “Die Welt” shkruan për suksesin e muzikantëve shqiptar që kane pushtuar operat europiane. Saimir  Pirgu, 35 vjecc , aktualisht është një nga tenorët më të famshëm shqiptarw. Ai i dhuroi fëmijëve të pediatrisë të ardhurat e fituara nga koncerti i fundit. Ky ishte një premtim i dhënë dhe i mbajtur nga tenori. Saimir Pirgu është detyruar fillimisht të luajë në violinë dhe këndoi në vitin 2000 në konservatorin Bolzano. Ashtu si gjithë këngëtarët e tjerë ai bëri karrierë jashtë Shqipërisë. Ai tashmë jeton në Verona, por i qëndron besik Tiranës, shkruan “Die Welt”.

 

 

CLOSE
CLOSE