• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Dua Lipa bëhet pjesë e misionit të “UNICEF”, preket nga historitë e familjeve refugjate në Liban

Dua Lipa së fundmi ka udhëtuar drejt Libanit, me një mision të “UNICEF”, për të takuar familjet refugjate. Këngëtarja e njohur ka publikuar foto dhe video nga takimet me fëmijët, të cilët duken se kanë shijuar shumë orët e kaluara me të. Dua ka rrëfyer se për të ka qenë një nga eksperiencat më të veçanta, që i ka hapur sytë. “Kam kaluar eksperiencën më të veçantë në Liban për 3 ditë me radhë duke punuar me ‘UNICEF’, duke takuar fëmijët në vendbanimet e refugjatëve dhe trajnimet e rë rinjve dhe programe për zhvillimin e aftësive. Unë veçanërisht dua të flas për refugjatët, duke qenë se ndjej se kam një lidhje personale me njerëzit që përshtaten me kushtet ku u vendosën për shkak të konflikteve. Asnjë familje dhe fëmijë nuk zgjedh për të lënë fëmijët. Të gjithë kanë të drejta. Të gjithë meritojnë të drejta të barabarta dhe një vend ku mund të mësojnë, të jetojnë dhe të arrijnë gjithë potencialin e tyre”, ka shkruar Dua në ‘Instagram’.

View this post on Instagram

I’ve had the most eye opening experience being out in Lebanon for the past 3 days working with @unicef meeting children at the refugee settlements and youth training and skill building programs. I particularly want to speak up for refugees as I feel I have a personal connection to seeing people adapt to any circumstance they were put in because of conflict. No family or child chooses to leave their home. They all have dreams. They all deserve equality and a place to be able to live, learn and reach their full potential. I always believe in children as they are our future and we have to take care of them. It was a heartbreaking and emotional yet hopeful experience after seeing these kids still laugh and smile and make the most of a bad situation. I have experienced all first hand the activities and opportunities UNICEF give to young people who have been left without a home because of the war in Syria and it’s nice to see that these children have a community where they feel safe and protected. @unicef #AChildIsAChild

A post shared by Dua Lipa (@dualipa) on

Gjithashtu ajo ka publikuar një video në të cilën shihet se ka mësuar vallet tradicionale të refugjatëve. Kujtojmë se dhe Rita Ora është bërë pjesë e këtij misioni të “UNICEF” dhe pak ditë më parë ajo vizitoi Kosovën. /revistawho.com