• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Lajme

10 herët kur Meghan Markle theu hapur protokollin mbretëror

Meghan Markle është konsideruar si dukesha më problematike e pallatit mbretëror, kjo për shkak se 37-vjeçarja ka zgjedhur të mos i zbatojë disa rregulla të familjes ‘Kensington’. Daljet e saj publike dhe sjelljet jo brenda rregullave që përfshin protokolli mbretëror kanë tërhequr shpesh herë vëmendjen e mediave të huaja.

Më poshtë ju sjellim 10 rastet kur Meghan zgjodhi të vepronte kundër rregullave të familjes mbretërore:

  • E mbylli vetë derën e makinës në një prej daljeve të saj publike si dukesha e Sussex. Një ekspert i mirësjelljes theksoi se është e rëndësishme që në atë moment një punonjës duhet ta hapte dhe mbyllte derën e veturës për Markle.
  • Hyri në makinë përpara mbretëreshës. Gjatë ngjarjes së parë zyrtare në muajin qershor të vitit 2018, pranë Mbretëreshës Elizabeth, Meghan nuk e dinte nëse do të hynte në makinë para monarkut apo pas dhe u dëgjua duke pyetur mbretëreshën: “Cila është preferenca juaj?”. Mbretëresha më pas bëri gjeste që Meghan të futej së pari në makinë, në mënyrë që të mund të merrte vendin e saj të zakonshëm, që është vendi pas shoferit.
  • Ajo vishte pantallona. Mbretëresha raportohet se preferon funde dhe fustane mbi pantallona, kjo është arsyeja pse ajo dhe Kate Middleton veshin rrallë pantallona. Sidoqoftë, Meghan ka veshur pantallona të shumta disa herë.
  • Ajo festoi Krishtlindjet në Sandringham. Krishtlindjet në Sandringham janë legjendare, aq sa lejohen të marrin pjesë vetëm bashkëshortët e të ftuarve të mbretëreshës. Në vitin 2010 Kate nuk arriti të shkojë pasi ishte ende e fejuar me Princin William. Megjithatë, Princi Harry i kërkoi gjyshes së tij të bënte një përjashtim për Meghan në vitin 2018, dhe ajo e lejoi.
  • Ajo nënshkroi një autograf. Pjesëtarët e familjes mbretërore supozohet të mos nënshkruajnë autografe për arsyen e thjeshtë se njerëzit mund ta përdorin atë për qëllime të padrejta, por gjatë një vizite të janarit në Uells, Meghan theu këtë rregull.
  • Ajo foli për Princin Harry në ‘Vanity Fair’. Kjo ka ndodhur teknikisht para fejesës së saj, por kjo është arsyeja pse është edhe më e pazakontë pasi të dashurat mbretërore zakonisht nuk diskutojnë marrëdhëniet e tyre para se të fejohen ose martohen. “Ne jemi dy njerëz që jemi vërtet të lumtur dhe të dashuruar”, i tha ajo Vanity Fair. “Asgjë për mua nuk ndryshoi. Unë jam akoma i njëjti person që jam, dhe kurrë nuk e kam përcaktuar veten me marrëdhëniet e mia.”
  • Ajo ishte martuar më parë. Para takimit me Harry, Meghan ishte martuar me Trevor Engelson, marrëdhënie që përfundoi në vitin 2013. Pjesëtarët e familjes mbretërore e kishin të ndaluar të martoheshin me këdo që ishte divorcuar.
  • Ajo ndan pikëpamjet e saj politike. Ligjërisht, anëtarët e familjes mbretërore nuk duhet të shprehin mendime politike, pasi ato janë një entitet jopolitik. Sidoqoftë, Meghan e ka thyer këtë rregull disa herë.
  • Ajo nuk vesh gjithmonë kapele. Mbretëresha Elizabeth është një besimtare e vendosur që zonjat duhet të mbajnë kokën të mbuluar, megjithatë Meghan shkoi në një ngjarje ku ajo ishte ulur pranë mbretëreshës pa kapele.
  • Ajo është e veshur e gjitha me ngjyrë të zezë. Mbretëresha preferon që anëtarët e familjes mbretërore të mos veshin një veshje të gjithë të zezë, nëse nuk janë në zi, por Meghan ka veshur veshje të tëra të zeza në raste të shumta./revistawho.com

CLOSE
CLOSE