• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Jetë, Lajme

Boll me Parisin e New York-un, udhëtarët zgjedhin këto destinacione

Në listën e vendeve më të mira në botë përfshihen Londra, Parisi, New York e shumë të tjera. Mirë po janë dhe disa vende të cilat janë jo shumë të famshme por që ja vlen të vizitohen.
1- Machu Picchu në Peru


Tashme besohet se Machu Pichu ka qënë një vendi i shenjtë për pjestarët mbretëror Inkas.
2- Zelanda e re


Një vend me një biodiversitet të mahnitsh dhe për më tepër këtu është shpikur sportivi hedhjes me litar nga lartësi të mëdha.
3- Angkor Wat në Kambodia


Angkor Wat konsiderohet si një nder vendet më të shenjta. I krijuar në shekullin e 12-të si mausoleum për udhëheqësin Khmer dhe në fund të këtij shekulli u kthye në një tempull budizmi.
4- Marrakesh në Marok


Këtu ndodhet sheshi më i madh i cili është po ashtu një market gjigand ushqimesh, por gjithashtu aty ka shfaqje kërcimi, këndimi si dhe ndeshje boksi amatore.
5-Hong Kong

Hong Kong është qyteti më i madh i gjithë Azisë dhe në të ndodhen shumë qiej gervishtës gjigandë. Një vend në të cilin është ndërthurur kultura antike kineze me minoritetin e mbetur nga kolonia Britanike.
6-Montreal në Kanada


Ky qytet Kanadez ju jep shansin të provoni kulturen europiane në Amerikën e veriut dhe ju jep idenë se jeni në Francë, pasi aty flitet shumë gjuha frënge.
7-Masai Mara në Kenia


Në këtë qytet keni mundësin të shikoni 5 kafshët më të mëdha si luani, leopardi, riniceronti, elefanti dhe bualli. Parku rezervuar i mbrojtur i Masai Mara është 1500 metra katrorë./revistawho.com