• youuinsttaaffccbb
TEST
Intervista

Agron Llakaj parashikon rezultatin e zgjedhjeve, ja sa mandate marrin PS, PD e LSI

Mjeshtri i humorit Agron Llakaj ne nje interviste per gazeten “Tema” ka ironizuar aktualitetin politik, teksa ka treguar edhe “exit pollin” e tij për datën 25 Qershor.

agron llakaj

Përmes artit tuaj z.Llakaj, në një farë mënyre keni zgjedhur të jeni “armik” me të gjitha forcat partiake duke mos mbajtur asnjë kah politik. Pse erdhi kjo zgjedhje?

Përkundrazi, unë i dua të gjitha partitë dhe sidomos PS-në, PD-në dhe LSI-në. Mund të them me siguri se nuk ka në botë si këto tre forca politike. Janë bashkë në qeveri dhe janë të tria kundër njëra-tjetrës. Dinë më së miri të ndajnë pjesën që u takon dhe këtë e dëshmon edhe kjo fushatë.

Më pëlqen shumë Edi Rama, i veçantë dhe unik, me tumane dhe bluza apo këmisha të qëndisura me 2. Show-man, tregon barcaleta, qesh dhe vetë bashkë me to pasi i duket sikur ato që thotë nuk mund t’i bëjë dot askush më mirë se ai. Rama kërkon që timonin ta ketë vetë sepse në katër vjet ja kafshuan tepsinë të tjerët,  kurse ky kafshonte veten me dhëmbë. S’ka rëndësi se ku e kafshonte. Unë them që t’ia japim këtë mundësi dhe pas katër vjetësh të tjera ky pritet të thotë se unë timonin e mora por e mbaja bashke me shokët por ishin ata që nuk dinin ta mbanin timonin. Kështu që aman ma jepni edhe njëherë?  Dhe ne përsëri do t’ia japim!

Më duket se i parashikuat zgjedhjet për 8 vjet përmes kësaj formule…

Po, madje kam edhe një exit pollin tim për datën 25 Qershor. Ja se si e kanë parashikuar të anketuarit e mi:

PS: 71 deputetë.

PD: 60 deputetë.

LSI: 58 deputetë.

Parti të tjera: 30 deputetë.

Pjesëmarrja në zgjedhje: 25%.

Kryeministër teknik:  60% e te anketuarve te mi.

Kryeministër mekanik: 47%

Kryeministër të çmendur: 100%.

Pak ditë më parë, presidentit Bujar Nishani bëri edhe dekorimet e fundit në rolin e kreut të shtetit. Mendoni se këto shpërblime ishin selektive duke harruar një masë të gjerë artistësh të kasës së vjetër që ikin nga kjo botë të pa vlerësuar?

Ka shumë emra në art dhe jo vetëm që meritojnë të vlerësohen. Do të shfrytëzoj një fjali të Koço Devoles gjatë momentit kur mori urdhrin “Mjeshtër i Madh”.

“Zoti president! Faleminderit për dekoratën, por do t’ju sugjeroja që të jeni pak më të kursyer në akordimin e këtyre titujve pasi siç e keni nisur do të vijë një ditë që do të jemi të gjithë mjeshtëra të mëdhenj dhe s’do të kemi asnjë mjeshtër të vogël mes nesh!”

Në Shqipëri koha ka treguar që profesorë ka plot por nxënës kush është?!