• youuinsttaaffccbb
TEST
A e dini se ..., Instant Articles

“A e dini se..”, zbuloni disa nga kuriozitetet më të çuditshme për festat e fundvitit

A e dini se?

A e dini se sipas shkencëtarëve amerikanë Santa do të duhej të vizitonte 822 shtëpi në një sekondë për të ofruar të gjitha dhuratat e botës në prag të Krishtlindjes, duke udhëtuar në 650 milje në sekondë?

Ndërsa imazhi i Santa Claus që fluturoi me slitë filloi në 1819 dhe u krijua nga Uashingtoni Irving, i njëjti autor që e ëndërroi kalorësin pa kokë.

Besimarët katolik dhe ortodoks dhe të gjithë ato që besojnë në magjinë e Krishtlindjeve do festuan ringjalljen e Krishtit në natën hyjonore të Krishtlindjeve.
Krishtlindja është një shkurtim i “Meshës së Krishtit”, e cila rrjedh nga Cristemasse e Mesme e Anglisë. Cristemass e Mesme rrjedh nga Cristesmasse e Vjetër e Anglisë, një frazë e regjistruar fillimisht në vitin 1038.
Çorapet e varura si traditë vijnë nga zakonet holandeze për të lënë këpucë të mbushura me ushqim për gomerët e Shën Nikollës. Ai supozohej të linte dhurata të vogla në kthim.
Ndërsa tradita e vendosjes së mandarinëve në çorape vjen nga murgeshat franceze të shekullit të 12-të që lanë çorape të mbushura me fruta, arra dhe mandarina në shtëpitë e të varfërve.
Po që dita e boksit merr emrin e vet nga të gjitha paratë e mbledhura në kuti të lëmoshës së kishës për të varfërit? E dinit këtë?
Ndërsa kartolinat e para komerciale të Krishtlindjeve u porositën nga shërbëtori civil zoti Henry Cole në Londër në 1843. Ai promovoi një verë familjare, njëra u shit për 8.469 pund në vitin 2014.

Gushëkuqët në kartolina filluan si një shaka 150 vjet më parë kur postierët mbanin tunikat e kuqe dhe u emëruan pas tyre.

A e dini ju se sipas traditës, ju duhet të hani një byrek me mishë të grirë në secilën prej 12 ditëve të Krishtlindjes për të sjellë fat të mirë?/revistawho.com