• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

8 gjerat që shija e keqe e gojës po përpiqet t’ju tregojë

Një shije e keqe në gojën tuaj mund të jetë një simptomë e diçkaje më serioze. Arsyet pse shkaktohet kjo shije janë të shumta. Prandaj është e rëndësishme të kujtoni se çfarë keni ngrënë ditën e fundit, si jeni ndjerë madje edhe të zbuloni historinë medikale të familjes tuaj.

Më poshtë ju rendisim disa nga arsyet përse shkaktohet shija e keqe e gojës sipas ‘Bright Side’:

1-Infeksion i bajameve. Infeksioni shkaktohet nga një bakter i quajtur ‘Candida Albicans’, i cili ndodhet ne gojën tuaj dhe kontrollohet nga sistemi imunitar. Por kur ky sistem dobësohet ky bakter përhapet duke shkaktuar infeksion.

2-Mund të jeni shtatzënë. Kjo ndodh për shkak të ndryshimeve hormonale.

3-Keni nevojë për më shumë zink. Niveli i ulët i zinkut në trup shkakton shijen e keqe të gojës.

4-E ftohura apo gripi. Shija e keqe e gojës shkaktohet edhe kur ju ftoheni apo sëmureni me grip.

5-Diabeti. Kur jeni me diabet trupi ka probleme me sasinë e sheqerit në gjak dhe kjo e shkakton shijen e keqe te gojës.

6-Kikirikët. E çuditshme, por kikirikët lënë një shijë të keqe disa ditë pasi ju i keni ngrënë.

7-Stresi. Niveli i lartë i stresit është një arsye që shkakton këtë simptomë.

8-Medikamentet. Medikamentet që përdorni lënë gjithashtu shijë të keqe në gojën tuaj. Megjithatë kjo është thjeshtë një efekt anësor i këtyre medikamenteve./revistawho.com