• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Instant Articles, Jetë, Lajme

7 fakte rreth jetës në Zvicër për të cilat do të surprizoheni

Zvicra është vendi i cili nuk bën pjesë në asnjë prej aleancave militare, dashurohet nga miliona njerëz, ka ekonominë më të qëndrueshme në gjithë botën si dhe e fundit, por jo nga rëndësia ata kanë çokollatat më të mira.

Megjithatë si çdo shtet tjetër edhe Zvicra ka pikat e saj të dobëta dhe të forta. Ne ju shfaqim disa nga faktet më intriguese rreth këtij vendi dhe ju do të surprizoheni sipas ‘Bright Side’:

1-Duhet të keni liçensë për të peshkuar. Si fillim ju bëni një kurs për të mësuar rreth peshkimit.

2-Këtu është një ligj që mbron mjekët në rastet kur ata gabojnë në gjendjen e diagnozës.

3-Që të merrni pasaportën zviceriane duhet të keni marrëdhënie të mira me komshinjtë.

4-Të gjithë burrat poshtë moshës 55-vjeç janë të detyruar të shkojnë 3 javë në ushtri.

5-Pema e krishtlindjeve në stacionin e trenit të Zurich është e dekoruar me kristale ‘Swarovski’.

6-Në Zvicër ju mund të blini qumësht në vend të pijeve energjike.

7-Oraret e trenave në këtë vend janë perfekte./revistawho.com