• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Lajme

5 ushqimet që forcojnë memorien dhe nuk kushtojnë me shumë se 200 lekë

Ju mund të zgjidhni ushqime të ndryshme për të parandaluar peshën e tepërt, për të shmangur inflamacionin ose për të marrë një ngjyrë të bukur të lëkurës. Por, a keni menduar ndonjëherë për ushqimin e trurit?! Ja cilat janë 5 ushqimet që ndihmojnë në rritjen e fuqisë së tij.

1. Thjerrëzat
Thjerrëzat janë të pasuarara me vitaminë B, e cila ndihmon për të mbajtuar sa më të mprehtë mendjen tuaj. Gjithashtu përmban dhe vitaminën B6, e cila ju jep juve shumë fokus dhe energji gjithashtu dhe zinku që është ndihmë për përfocimin e kujtesës.

2. Mente
Menteja është një burim i mirë i vitaminës A, e cila ndihmon në të mësuarin, të rriturit dhe në shtimin e kapacitetit të trurit. Gjithashtu përmban dhe vitaminën C, e cila ndihmon në mbrojten e kujtesës. Sakaq aroma e mentes ndihmonë për të rritur vigjilencën.

3. Fara kungulli
E ushqejnë trurin tonë me shumë minerale si kalium, magnez, kalcium, përmes së cilës ruhet kujtesa jonë.

4. Lulelakër
Përmban vitaminë K, e cila ndihmon në kujtesën tonë vizive.

5. Sardelet
Truri jonë e ka të nevojshëm këtë peshk të vogël, sado që ai nuk është shumë i preferuar nga ne. Sardelet janë të pajisuara me vitaminë B12, e cila ndihmon në shmangjen e depresionit. Ajo gjithashtu është e pajisur me Omega3, që ndihmon në rritjen e energjisë mendore./revistawho.com