• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

5 ushqime që duhet të shmangni nëse doni të mbani kancerin larg

Janë të shumta ushqimet që e dëmtojnë trupin e njeriut, madje disa prej tyre shkaktojnë dhe sëmundje të rënda në organizmin tuaj. Ja kush janë disa prej ushqimeve të cilat duhet ti shmangni për ti mbajtur larg sëmundjet e rrezikshme:

1. Zgjidhni shëndetin mbi shijen

Ajo që hani nuk prek vetëm lëkurën tuaj, flokët dhe peshën, por gjithashtu mund të dëmtojë më shumë organizmin dhe imunitetin tuaj.

2. Ushqim i shpejtë

Në këtë epokë të ushqimit të shpejtë dhe ushqimit të paketuar, shpesh harrojmë dëmin që vjen kur e marrim kaq lehtë ushqimin në dispozicion.

3. Yndyrë e ngopur

Sipas hulumtimit të botuar në ‘Journal of Clinical Oncology’, marrja totale e yndyrës dhe yndyrave të ngopura mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të mushkërive.

4. Alkool

Sipas hulumtimit të kryer nga Instituti Amerikan për kërkimin e kancerit (AICR) dhe fondi botëror për kërkimin e kancerit (WCRF), pirja e vetëm një gotë pije alkoolike rrit rrezikun e kancerit të gjirit. A nuk është kjo një arsye e mjaftueshme për mos të pirë më alkool?

5. Patate të skuqura

Sipas një studimi të kryer nga agjencia e standardeve ushqimore të Mbretërisë së Bashkuar (FSA), patatet tuaja të preferuara me salcë mund të shkaktojnë dëme të mëdha në shëndetin tuaj. Kur ushqimi me niseshte është gatuar në temperaturë të lartë, prodhohet një lëndë kimike e cila potencialisht mund të rrisë rrezikun e kancerit./revistawho.com