• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

5 aftësi themelore të notit që të gjithë duhet t’i mësojnë

Noti është një aktivitet argëtues dhe i shkëlqyeshëm për të qëndruar në formë. Ai ofron përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore, përmirëson gjendjen shpirtërore, ul ankthin dhe ndihmon në djegien e shumë kalorive. Përveç kësaj, është mirë edhe për ata që vuajnë nga artriti dhe nga gjendje të tjera shëndetësore. Sipas qendrave për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, noti vetëm për 2.5 orë në javë zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike.

Për të notuar pa probleme, koordinimi i gjithë trupit është një domosdoshmëri. Duhet të përqendrohet në lëvizjen e këmbëve dhe krahëve, si dhe kontrollin e frymëmarrjes dhe goditjet në not. Pra, për të përfituar aftësinë e notit duhet të filloni me bazat. Këtu janë 5 aftësitë themelore të notit që fillestarët duhet të mësojnë:

  • Frymëmarrje e rregullt
  • Lundrim i qetë
  • Lëvizjet e trupit tuaj duhet të jenë të koordinuara
  • Shkelmoni
  • Pasi mësoni se si të pluskoni dhe të shqelmoni, e rëndësishme është edhe lëvizja e krahëve, të cilat mund të jenë lëvizje anësorë, nga mbrapa si dhe në stilin e fluturës./revistawho.com