• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

4 truke të thjeshta për të mbajtur nën kontroll kolesterolin në vetëm 5 minuta

Kolesteroli mund të shtojë presionin e gjakut, të shkaktojë probleme me peshën si dhe të shkaktojë shumë komplikacione të tjera si përshembull dhimbjet e stomakut. Megjithatë jo çdo lloj kolesteroli është i dëmshëm. Trupi i njeriut prodhon kolesterolin e nevojshëm, por ushqimi që ne përdorim e rrit atë duke shkatuar dëmet e mësipërme. Ne ju zbulojmë disa truke sipas ‘TimesOfIndia’ me anë të të cilave mund ta mbani nën kontroll atë dhe ju duhen vetëm 5 minuta:
1-Përpara se të zgjidhni një produkt kontrolloni etiketat e përbërjes së saj.
2-Pini sa më shumë ujë. 5 gota në ditë janë të nevojshme.
3-Arrat apo lajthite jo vetëm që ndihmojnë që të bini në peshë, por dhe përmirësojnë kolesterolin e ulët.
4-Është e rëndësishme që të keni sa më shumë aktivitet fizik për të rregulluar nivelet e kolesterolit si dhe për të forcuar zemrën./revistawho.com