• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Seks

12 arsye pse duhet të bëni seks me patjetër

Nëse me të vërtetë keni nevojë për ndonjë justifikim që t’i nxehni gjërat në shtrat, ato nuk mungojnë. Përveç arsyeve të qarta për të cilat njerëzit bëjnë seks: dashuri, kënaqësi, lindja e një fëmije, shkenca tregon se seksi sjell shumë përfitime shëndetësore.

Seksi djeg deri në 101 kalori tek meshkujt, ndërsa tek gratë deri në 69.

Seksi ndihmon të flini më mirë, pasi pas orgazmës trupi liron hormonin relaksues të quajtur prolaktin.

Seksi e ul shtypjen e gjakut dhe nivelet e stresit

Seksi i rregullt sjell përfitime në sistemin kardiovaskular, për shkak se i zvogëlon rreziqet për sëmundje të zemrës.

Disa studime sugjerojnë se meshkujt që prishen më shpesh kanë më pak rrezik nga kanceri në prostatë.

Seksi e përmirëson imunitetin dhe ju mbron nga griprat e zakonshëm.

Seksi ul dhimbjen, prandaj gratë që zakonisht e injorojnë seksin për shkak të dhimbjeve të kokës, është mirë që të mos e bëjnë këtë…

Disa studime tjera tregojnë se shpeshtësia e marrëdhënieve seksuale është e ndërlidhur edhe me një jetëgjatësi më të gjatë.

Seksi forcon lidhjen, pasi oksitoksina, apo ndryshe e njohur si “hormoni i dashurisë”, çlirohet gjatë intimitetit fizik dhe kontaktit lëkurë me lëkurë./syri.net