• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

11 rregullat kur presidenti i ri zhvendoset në Shtëpinë e Bardhë

A e keni menduar sa e vështirë duhet të ketë qenë për Obaman të linte Shtëpinë e Bardhë? Ai dhe familja e tij i thanë Lamtumirë shtëpisë ku kanë qëndruar prej 8 vitesh. Por disa gjëra specifike do të ndodhin me ardhjen e familjes së re. Këto janë 11 rregullat që nuk i dinit kur presidenti i ri zhvendoset në Shtëpinë e Bardhë.

1377d8a7-f962-4752-a401-e48e8b1fbf6a

1.Stafi ka shumë pak kohë për të përgatitur shtëpinë që nga momenti që presidenti bën betimin deri kur mbarn parada e inagurimit. 

1457159453_6-obama2

2. Familja e re ka të drejtë të dekorojë shtëpinë me stilin e tyre, por nuk mund të ndryshojnë gjithçka dhe çdo gjë. Shumica e ndryshimeve ndodhin në katin e dytë dhe të tretë. Dhoma si “Dhoma e Linkolnit” dhe “Dhoma e verdhë” nuk mund të ndryshohen.

512px-Barack_Obama_sitting_on_the_Resolute_Desk

3.Që familja e re të ndihet si në shtëpi, një staf me 100 persona ka për detyrë që të pastrojë shtëpinë dhe të heqin sendet e lëna nga familja e mëparshme. Stafi përfshin shërbëtorë, elektriçistë etj.

9d904a1a-5b55-4fdf-8274-287ef19ae15b

4.Familja e re nuk ka për t’i parë këto ndryshime sepse do të jenë të zënë duke u marrë me inagurimin.

C2n3xeUUkAEue7t

5.Të dyja familjet edhe ajo që hyn në Shtëpinë e Bardhë, edhe ajo që del janë përgjegjëse për valixhet e veta.

melania-trump-donald-trump-zoom-9aa4f706-4399-4974-9b05-4999385ca7c0

6.Pra si i marrin gjërat e tyre në shtëpinë e re familja e re? Është në dorë të tyre! Presidenti i zgjedhur duhet që të punësojë dikë që t’i sjellë gjërat personale në Shtëpinë e Bardhë.

e3574eed-d181-4d87-bf7a-d6ed6e2574d9

7.Ridekorimi i shtëpisë nuk është i kufizuar vetëm tek hapësira personale. Zyrat gjithashtu mund të ndryshohen për administratën e re. Ata mund të zgjedhin një tapet të ri, tavolinë të re etj.

White+House+Hosts+First+Black+Tie+Dinner+National+XlRuj5vFg-rl

8.Gjatë kësaj periudhe, presidenti i ri zgjedh edhe një shef kuzhine.

barack-obama-michelle-obama-love-story-romance-photos-20

9.Të zhvendosesh në shtëpinë e re do të thotë edhe makinë e re. Presidenti i ri merr një makinë me masa të forta sigurie.

ss-090429-obama-souza-02.jpg.ss_small

10.Me ardhjen e presidentit të ri, fotot e tij duhet të jenë në mure, si për shembull foto gjatë inagurimit.

30867481366_af162401aa_o1478819825

11.Pasi familja është sistemuar, është Zonja e Parë ajo që merret me stafin e kuzhinës, pastrimit etj.

 

 

 

 

 

CLOSE
CLOSE