• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Këshilla, Lajme

10 ushqimet që duhet të konsumoni kur jeni të stresuar

Të gjithë ndihemi të stresuar ndonjëherë. Edhe pse e dimë që nuk është e mirë për shëndetin tonë, prapë nuk mund të bëjmë shumë rreth kësaj. Sigurisht, ndonjëherë mjafton të gjesh rrënjën e problemit dhe të përpiqesh ta zgjidhësh.
Acidet yndyrore omega 3 janë fantastike dhe kanë treguar të jenë një ndihmë e shkëlqyer kundër ankthit apo depresionit. Ato gjenden tek salmoni dhe arrat.
Mishi i gjelit të detit për shembull, është një ushqim që përmban triptofan, një proteinë e cila ju ndihmon të ndiheni më mirë. Çaji Matcha, ju ndihmon gjithashtu të qetësoheni.
Më poshtë ju rendisim 10 lloje ushqimesh që duhet të konsumoni sa herë jeni të stresuar:
Çaji
Çokollata e zezë
Gjalpi i kikirikut
Mishi i gjelit të detit
Rrushi jeshil
Portokalli
Arrat dhe bajamet
Bishtaja
Kokoshkat
Salmon

CLOSE
CLOSE