• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Këshilla

10 ushqimet që të shtojnë urinë

1. Drithëra
Edhe pse drithërat janë shumë të shëndetshme, ato nuk do të të mbajnë të ngopur për shumë kohë pasi nuk përmbajnë shumë ujë dhe nga studimet e shumta ushqimet me përmbajtje uji të mbajnë më shumë.
2. Frutat
Ato janë padiskutim të shëndetshme por nëse Ii konsumoni për mëngjes dhe dëshironi të ndiheni të ngopur duhet ti shoqëroni me diçka tjetër, si psh vezë.
3. Kos
Kosi duket si ushqimi më i mirë për t’u konsumuar në mëngjes. Me anë të kosit merr proteina, kalçium dhe sulmon bakteriet në trupin e njeriut. Por në qoftë se duhet të ndiheni të ngopur shoqëroheni me mjalt ose sheqer.
4. Smuth me fruta jeshil
Patjetër që smoothie me frutat si kivi është shumë i ushqyeshëm për trupin e njeriut. Por nëse doni të ndiheni të ngopur kjo nuk eshtë pija e duhur.
5. Gjevrek
Ky lloj snack-u është bërë shumë popullor në vitet 80’ 90’. Të gjithë mendonin se po të konsumonin një të tillë do ndiheshin të ngopur. Është gabim pasi gjevreku mbush stomakun tënd me glukozë dhe të bën të të hahet më shpejt seç ti mendon.
6. Sallata
Nuk duhet ndaluar së ngrëni sallata, por përbërësit e saj duhet të jenë të ushqyeshëm. Si psh zarzavatet mund ti shoqërojmë me mish pule, salmon.
7. Salca
Në qoftë se në vaktin tuaj ka sallatë çesar, makarona me pesto ose salcë barbecue, atëherë ju do të hani më shumë seç e kishit menduar.
8. Verë
Patjetër një gotë me verë shijon gjatë ngrënies së një vakti. Por duhet zgjedhur ushqimi që do konsumoni dhe më pas sa gota verë duhet për të shoqëruar për të mos u ndier të pangopur në fund të vaktit.
9. Sushi
Është shumë e vështirë të ndiheni të ngopur me sushi edhe pse ajo copa e vogël mban rreth 500 kalori .
10. Kos i ngrirë
Të gjithë mendojnë se po të konsumosh një ëmbëlsirë pas vaktit është sinjali për të ndaluar së ngrëni. Por kjo është një strategji e gabuar pasi sheqeri nuk ka kalori, kështu që të hash ëmbëlsirë nuk do të bejë të ndihesh e ngopur.