• youuinsttaaffccbb
TEST
Kuzhinë, Shëndet

10 fakte për ushqimet që do t’ju habisin

Ushqimet që hamë çdo ditë shpesh mund të fshehin mistere që shumë pak njerëz i dinë. Këto janë disa nga gjërat e çuditshme dhe të pabesueshme për ushqimet:

Specat e kuq

Ngjyra e specit të kuq nuk ka të bëjë fare me shijen. Duhet t’i vini vëmendjen madhësisë, sa më i vogël, aq më djegës.

4059255-9-1468479814-650-68be7decee-1-1470068880

Bananet

Duket e çuditshme por mushkonjat janë më shumë të fiksuara me njerëzit që kohët e fundit kanë ngrënë banane. 

4059405-10-1468480348-650-aa0a8ff543-1470068880

Avokadot

Avokadot janë fruta të paparashikueshme.

4059055-11-1468480643-650-45325b3ebf-1470068880

Edhe diçka tjetër për avokadot

Mos i jepni kurrë një zogu të hajë avokado. Është helmuese për ta.

4059305-297-original-1469472807-650-a27171ee56-1470068880

Graviteti

Graviteti është shumë i habitshëm kur doni të hidhni ujë në një gotë. Nuk ka zgjidhje për këtë.

4059105-12-1468484581-650-4299618336-1470068880

Uji në shishe

Në të gjitha këto shishe uji është pak i ndryshëm. Kurrë nuk do të gjeni dy burime uji që janë të njëjta.

4059655-bottled_water_rising_slot1-1468505892-650-7632843457-1470068880

Ushqimi i ngjyrosur

Ushqimet e ngjyrosura i bëjnë fëmijët hiperaktivë, sidomos nëse është ushqim i ngjyrosur i kuq ose i verdhë.

4059205-shutterstock_277179257-1468478742-650-f5c1af5f8d-1470068880

Kafja

Kokrrat e kafes nuk janë aktualisht kokrra të quajtura beans por kokrra të quajtura berries. 

4059505-coffee-1468140844-650-cb8aec433a-1470068880

Çaji

Ju kurrë nuk duhet të pini çaj që nuk është bërë në moment. Japonezët kanë një shprehje “Çaji i djeshëm helmon më keq se gjarpri.” Çaji i ftohtë irriton muret e stomakut aq shumë saqë kinezët e quajnë helm. 

4059555-hcai-1468568044-650-ebd66c8931-1470068880

Mjalti

Mjalti është i pavdekshëm. Kavanozi më i vjetër me mjaltë i cili është akoma i ngrënshëm është zbuluar në 1922 nga Horward Carter në varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun. Mjalti është testuar dhe është provuar se mund të konsumohet akoma.

4059605-honey-5732_1920-1468141226-650-bf396fb89b-1470068880

Djathi kamember 

Ky lloj djathi duhet të konsumohet para afatit sa më shumë të jetë e mundur. kurrë pas tij.

4059455-cheeses-1433514_960_720-1468142621-650-6ba6ba1d19-1470068880

Vezët

Nëse vendosni vezën në një gotë me ujë dhe ajo del në sipërfaqe, ajo nuk mund të konsumohet më.  Kjo ndodh sepse gazrat e akumuluara brenda vezës teksa ajo vjetërohet e bëjnë të dali në sipërfaqe.

4059155-thumb-1468567928-650-73186b35fa-1470068880

Lakra turshi

Lakra turshi ju bën të humbni peshë sepse thartësia e saj e bën trupin tuaj më efektivë në përpunimin e yndyrnave. 

4059005-sauerkraut-574170_960_720-1468143003-650-5eb5cae3b6-1470068880

Çokollata

Nëse hani një copë të vogël të çokollatës së zezë përpara ushqimit, do të rrisë glukozën në gjak. Edhe nëse jeni të uritur do t’ju ndalojë të hani shumë.

dark-chocolate-625_625x350_81470296507

Sekreti më i mirë i ushqimit

Ushqimi është më i shijshëm gjatë natës. Të gjitha ushqimet. 

4058955-20151609125217-1468154969-650-839b3f72e1-1470068880