• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Këshilla, Lajme

10 arsye të çuditshme që nuk ju lejojnë të bëni gjumë të rehatshëm

Mungesa e gjumit të rregullt ju bën të ndiheni të lodhur që në orët e para të mëngjesit. Nëse nuk bëni gjumë të rehatshëm jeni më të prirur për të shtuar më shumë në peshë. Sipas “Bright Side” për këtë fenomen shkaktarët janë disa arsye që po jua listojmë më poshtë.

-Temperatura e gabuar e dhomës

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Për të bërë gjumë të rehatshëm ju duhet të flini në temperaturat 15-23 gradë celsius.

-Orari i ushtrimeve fizike

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Orari i përshtatshëm për të nisur ditën dhe të bëni aktivitet fizik është ora 7:00.

-Dritat

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Për të bërë gjumë të rehatshëm ju nevojitet errësirë totale në dhomë.

-Zhurmat

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Para se të shtriheni për të fjetur, largoni nga dhoma çdo send që mund të bëjë zhurmë.

-Pozicioni i gjumit

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Pozicioni që zgjidhni për të fjetur ka shumë rëndësi. Mos gaboni të flini barkas apo me kurriz.

-Kafeina

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Gjithmonë ushqimet që përmbajnë kafeinë duhet të konsumohen para orës 2 të pasdites.

-Përgatisni veten për gjumë

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Për të fjetur gjumë të rehatshëm bëni mirë që më parë të lexoni një libër. Sigurohuni që librin ta keni në dorë dhe jo ta lexoni atë nëpërmjet telefonit.

-Mos pini alkool 2 orë para gjumit

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Nëse konsumoni pije alkoolike dy orë para gjumit me shumë mundësi në mëngjes do të zgjoheni me dhimbje koke.

-Mos mendoni gjatë

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Të gjitha gjërat që duhet të zgjidhni lërini jo për në shtrat. Shtrati është vetëm për të fjetur gjumë.

-Bëni dush me ujë të ftohtë

12 Surprising Reasons Why You Can’t Get a Good Night’s Sleep

Dushi me ujë të ftohtë nuk jua nxjerr gjumin, e keni gabim. Një dush me ujë të ftohtë ju relakson dhe nxjerr të gjithë negativitetin.