• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Këshilla, Lajme, Pa kategori

Doni të holloni kofshët? Ja mënyra më e mirë për ta arritur këtë

Pjesa e poshtme e trupit është e vështirë për t’u dobësuar sepse dhjami i krijuar në këtë zonë është më i fortë dhe më i përqëndruar se në pjesët e tjera të trupit. Përveç përzgjedhjes së një diete të mirë ushqimore, ju duhet të bëni edhe aktivitet fizik për të holluar kofshët. Duhet të keni kujdes në përzgjedhjen e ushtrimeve fizike sepse mund ta përkeqësojnë problemin tuaj. Asnëjherë mos bëni ushtrime fizike me pesha sepse ato i rrisin muskujt e kofshëve dhe vitheve dhe i bjnë ato të duken më të mëdha. Një alternativë e mirë për këto raste janë vrapi, litari, biçikleta, ecja dhe ushtrimet e tjera kardio.

Një mënyrë e thjeshtë dhe e mirë që mund ta aplikoni çdo ditë në shtëpi është mbështjellja e kofshëve me qese. Së pari lyeni kofshët me vaj kokosi dhe më pas mbështillini ato me qese. Vishni një palë strece të ngushta në mënyrë që qesja të fiksohet mirë. Nëse këtë rutinë e shoqëroni me aktivitet fizik rezultatet do të jenë më të shpejta e më të kënaqshme sepse qesja nxit djersitjen në kofshë./shendeti