• youuinsttaaffccbb
TEST
Instant Articles, Jetë, Lajme, Pa kategori

Dëshironi të pasuroni menunë tuaj të Krishtlindjes? Zbuloni se cilat janë ushqimet tradicionale në botë

Përveç atmosfesës dhe dashurisë që sjellin festat e fundvitit, një detaj tjetër i rëndësishëm është edhe ushqimi. Zbuloni disa nga gatimet më tradicionale të festave.

Japoni- Pula e skuqur e Krishtlindjes: Në Japoni, sezoni i Krishtlindjes është koha më e mrekullueshme e vitit. Rreth 3.6 milionë familje japoneze konsumojnë pulën e skuqur. Kjo traditë ka mbetur  që prej vitit 1970, ku partia e asaj kohe në pushtet bëri një plan marketingu në lidhje me këtë ushqim. Japonezët, gjithashtu kanë si traditë tortën shumëngjyrëshe.

Izrael-Latkes: Latkes quhet ushqimi tradicional që konsumon Izraeli për ditën e Krishtlindjes. Latkes janë patate të skuqura të gatuar në vaj, të cilat kanë qenë pjesë e traditës që nga mesjeta.

Gjermania- Pata e  Krishtlindjes: Pata e Krishtlindje daton nga mesjeta, është e lidhur me Ditën e Shën Martinit, por më pas u bë pjesë e vaktit të Krishtlindjes. Ajo shoqërohet në gatim me mollë, gështenja, qepë dhe kumbulla të thata. Gjithashtu kur shërbehet sugjerohet me lakër të kuqe, lëng mishi dhe lakër turshi.

Italia-Pannettone: Italia ka tradita të shumta rajonale kur bëhet fjalë për darkën e Krishtlindjeve. Në disa pjesë të Italisë, ata festojnë “Festën e Shtatë Peshqve”. Kjo festë njihet dhe si vakt, ku përfshin shtatë peshq të ndryshëm të përgatitur në shtatë mënyra të ndryshme. Në zona të tjera, ata hanë qengjin e pjekur, ose shpezët e pjekur ose të zier dhe të kalitur me salcë. Ëmbëlsirat gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm gjatë sezonit të festave dhe në pjesën veriore të Italisë, një nga ëmbëlsirat më të famshme është ‘panettone’, një tortë me fruta të ëmbëlsuara, çokollatë, rrush të thatë dhe arra.

Angli- Pudingu i Krishtlindjeve: Kjo pjatë gjendet me shumë emra. Nëse e quani buding, puding, buding kumbull, pud ose puding  të Krishtlindjeve, si ëmbëlsirë është një traditë e Krishtlindjeve kryesore në Angli, Irlandë dhe disa pjesë të SHBA-së. Pavarësisht nga emri i saj, buding kumbull nuk përfshin në të vërtetë kumbulla. Epoka para-viktoriane, ‘kumbulla’ i referohej asaj që ne tani e quajmë rrush të thatë dhe për shkak se frutat e thata janë një pjesë e rëndësishme e këtij pudingu. E bërë kryesisht nga kastravec, vezë, erëza dhe fruta të thata, pudingu i Krishtlindjeve është vendosur me raki menjëherë para se të shërbehet.

Francë-Buka e Noelit: La Büche de Nowl është një ëmbëlsirë që përfaqëson simbolikisht trungun e trëndafilit, një regjistër druri që tradicionalisht u transportua në shtëpi, i spërkatur me verë dhe më pas u dogj në prag të Krishtlindjes. Në vitet 1940 kur praktika filloi të zhdukej, kjo ëmbëlsirë mori mantelin. Shpesh bërë nga tortë me sfungjer dhe gjalpë me çokollatë, La Bûche de Noël duket si një ditar i vërtetë.

Poloni- Biskotat: Polonia është një vend me biskota në menu për Krishtlindje. Kołaczki quhet mbushja e pjekur, me pelte, me brumë të bërë shpesh me krem kosi ose krem djathi. Përpara shërbimit të tyre, hidhet sheqer pluhur sipër.

Suedi- Bufa e Shafranit: Bufa e Shafranit është ëmbëlsira tradicionale e shtetit të Suedisë, e cila në gjuhën suedisht njihet si “Saffron Buns”. Janë kuleçë të vegjël, të ëmbël dhe me ngjyrë të verdhë për shkak të shafranit në përbërje. “Kuleçët” gatuhen në formë “S” pavarësisht se gjatë pjekjes ata e humbasin shumë herë formën./revistawho.com