• youuinsttaaffccbb
TEST
Këngë, Lista

33 këngë shqiptare, që kanë vulosur lidhje e ndarje 

Sot, në ditën e dashurisë menduam të sjellim edhe një herë në kujtesë të gjitha baladat romantike shqiptare që kanë bërë historinë e muzikës. Mirëpo nuk na rezultoi e thjeshtë të bënim një listë. Pyetëm disa njerëz, miq, të afërm, bashkëpunëtorë se cila baladë i ka kënduar më bukur dashurisë. Arritëm në përfundimin se është e pamundur të bëjmë një listë, se çdokush ka këngën e tij nën tingujt e të cilës ka jetuar, pritjen, lumturinë, puthjen, frikën, tradhëtinë, ndarjen, lotët, gjithçka sjell me vete ndjenja e përbotshme. Ndaj kemi sjellë në këtë artikull, këngë të jetës suaj nga artistët që i kënduan më bukur dashurisë. Nëse kemi lënë ndonjërën pa dëgjuar, atëherë na e kujtoni ju. Gëzuar dashurinë! Ne sot po iu urojmë kështu:

Aurela Gaçe – Shpirt i shpirtit tim

Ardit Gjebrea – Jeto

Pirro Çako dhe Rovena Dilo – Për një çast më ndali zemra

Manjola Nallbani – Kur e humba një dashuri

Aleksandër Gjoka – Dashurisë së shkuar

Alban Skënderaj – Vetëm ty

Elita 5 – Harroje vetminë

Elvana Gjata – Ku jeton dashuria ime

Flori Mumajesi – Me sy mbyllur

Besa Kokëdhima – Engjëjt vrasin njëlloj

Eli Fara – Vjeshta (sonatë)

Eneda Tarifa – Ika larg

Soni Malaj – Të dua ty

Poni – Si trëndafil

https://www.youtube.com/watch?v=Ot4xHpyCWIQ

Stine – Ishe ti

Ledina Çelo – Të ndjej të huaj

Fisnikët – Do të shkrihem

Eranda Libohova – Buzët më ishin tharë

Rozana Radi dhe Ramadan Krasniqi – Valsi i tradhëtisë

West Side Family – E gjithë bota jemi dy

Mariza Ikonomi – Piano e vjetër

Vedat Ademi – Koha s’kthehet

Frederik Ndoci – Sytë e tu

Greta Koçi – Çdo hap është një peng

Kejsi Tola – Perëndeshë e fantazisë

Sinan Vllasaliu dhe Nora Istrefi – Pa fat

Olta Boka – Zemrën e lamë peng

Ermal Fejzullahu – Për një dashuri

Çiljeta – Dorëheqja

Mihrije Braha – Ta fala zemrën time

Juliana Pasha – Diamant

Rosela Gjylbegu – Rri me mua

Sinan Vllasaliu dhe Gili