close
A e dini se ...JetëKëshillaLajmeShëndet

Sëmundjet infektive (të ftohurit dhe gripi), si t’i shëroni me bimë

gripi-grua-e1416476632958

Sëmundjet infektive shkaktohen në përgjithësi nga bakteret dhe viruset. Ftohja dhe gripi shpesh lidhen me stresin, lodhjen, depresionin dhe ndryshimet e mëdha të temperaturës. Shenjat kryesore janë: temperatura, dhimbja e muskujve dhe dobësia trupore, rrjedhje sekrecionesh nga hunda, kolla dhe fyti i acaruar.Gripi grua

Për shërimin e sëmundjeve infektive mund të përdorni hudhrën (Allium Sativum).

Është antibakteriale dhe antimikotike, pra e përshtatshme për një numër të madh infeksionesh. Përdoret kundër parazitëve të zorrëve dhe ndihmon në zhdukjen e gazrave. Ajo përdoret edhe për sëmundjet e aparatit të frymëmarrjes. Ndihmon në nxjerrjen e gëlbazës në grip, sëmundjet infektive tifo, difteri dhe në kollën e mirë.

Mund të konsumoni mbi 6 thelpinj hudhra në ditë ose ta merrni në formë tabletash. Për të eliminuar aromën e keqe, mund ta shoqëroni me majdanozin./Shendeti

Tags : Bimegripsemundje
loading...