• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Këshilla

Po përpiqeni të mbeteni shtatzënë? Ja 8 këshillat dietike që duhet të ndiqni

Nëse doni të bëheni prindër të një fëmije, si ju ashtu edhe partneri juaj, duhet të bëni disa ndryshime në regjimin ushqimor.

Në muajt para shtatzënisë vezët maturohen dhe qelizat e spermës zhvillohen para se të jenë gati për ngjizje, shkruan “Shendeti.com.al”. Ndjekja e një diete të shëndetshme gjatë kësaj kohe ndikon jashtëzakonisht shumë në cilësinë dhe efikasitetin e procesit, dhe rrit shumë shanset që shtatzënia të jetë e shëndetshme.

Ja disa nga hapat që duhet të ndiqni në mënyrë që të keni një shtatzëni të mbarë dhe të shëndetshme:

  • Konsumoni sa më shumë proteina.
  • Konsumoni ushqime të pasura në yndyra të shëndetshme.
  • Konsumoni ushqime sa më natyrale që të jetë e mundur.
  • Konsumoni ushqime me larmi në ngjyra.
  • Konsumoni perime me ngjyrë
  • Mos shpejtoni gjatë konsumimit të vakteve.
  • Konsumoni vetëm ushqimet e stinës.
  • Nëse është e nevojshme, merrni edhe ilaçe për të plotësuar lëndët që ju mungojnë në trup.