• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Këshilla, Lajme

Pastroni dhëmbët nga bakteret dhe era e keqe vetëm me 1 përbërës, fare thjeshtë

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjena e gojës. Por edhe në rastet kur pastrimi bëhet dy apo tre herë në ditë me furçë, në dhëmbë mbeten ende baktere. Nëse ato bashkohen me proteina dhe grimcat e ushqimeve, ato formojnë “pllakatë guri” mbi dhëmbët tuaj, të cilat mund të shkaktojnë probleme serioze për mishrat e dhëmbëve duke sjellë edhe rënien e tyre. Pastrimi mund të bëhet edhe me një përbërës të vetëm.
Aloe Vera
Aloe Vera është përdorur për të pastruar dhëmbët dhe butësisht
largon bakteret. Ju mund të përdorni vetëm xhelin nga bima, ose në
një tjetër alternativë ta përzieni atë me glicerinë, limon, ose sode
buke.

Djathë
Nëse ju hani djathë, para vaktit, do të ndihmojnë në neutralizimin e
acidit që ndikon në prodhimin e atyre pllakave mbi dhëmbë.

Luleshtrydhe dhe domate
Ato janë të pasura në vitaminë C, dhe kjo është arsyeja pse është
mirë të fërkoni dhëmbët tuaj me luleshtrydhe dhe domate. Le të
qëndrojë përbërja për pesë minuta.

Sodë buke
Aplikojeni një sasi të vogël sode buke në furçën e dhëmbëve dhe do
shihni rezultatet.

Fiqtë
Merrni 3­4 fiq dhe përtypini ngadalë në mënyrë që gjëndrat tuaja të
pështymës të stimulohen.

Lëvozhgë portokalli
Një tjetër “ilaç” i bërë në shtëpi për heqjen e pllagave të gurit është të
fërkosh dhëmbët me lëkurën e portokallit. Lëre të qëndrojë pa e
shplarë gojën gjatë natës. Përveç pastrimit, i zbardh dhëmbët.

Uthull
Një shpëlarje me uthull mund të ndihmojë në heqjen e papastërtive
në dhëmbë. Ju duhet thjesht të përzieni dy lugë uthull, një lugë gjelle
kripë, dhe pak ujë./Panorama