• youuinsttaaffccbb
TEST
A e dini se ..., Jetë, Këshilla, Lajme, Shëndet

Gripi, kjo lloj supe e lufton atë

Kjo supë funksionon si një medikament i blerë në farmaci në trupin tuaj pasi dy përbërësit e saj kryesorë janë mishi i pulës dhe qumështi.

Në dallim nga ilaçet që blejmë kjo supë nuk ka efekte anësore dhe organizmi ynë siguron mbrojtjen e duhur nga gripi dhe virosat e stinës. Përbërësit: 2 lugë margarinë 2 thelpinj hudhër 2 gjethe dafine 100 gr mish i bardhë pule Pak kripë 200 ml qumësht

400 ml ujë 1 lugë çaj piper i zi 1 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja: Në një tigan hedhim margarinë dhe thelpinjtë e hudhrës dhe i fërgojmë pak sa të lëshojnë aromën (të sigurohemi të mos digjen sepse jep shije të hidhet dhe aromë jo të këndshme), pastaj shtojmë qumështin,gjethet e dafinës dhe kriposen. Kjo masë zihet për 10 minuta, pastaj shtohet mishi i grirë imët i pulës dhe 400 m ujë dhe zihet derisa të zbutet mirë mishi. Pastaj mund ta miksojmë në mënyrë që të bëhet një masë kremoze dhe nëse trashësia e supës është e dendur mund të shtojmë akoma ujë, piper të zi dhe vajin e ullirit.